Średnica rynny – jak wybrać odpowiednią rynnę

Kiedy wybieramy system odwadniający, zależy nam na skutecznym odprowadzeniu wody jak najdalej od ścian budynku. Wszystkie elementy, które składają się na system odwadniający, powinny być odpowiednio dobrane do powierzchni dachu oraz do siebie wzajemnie, by całość mogła funkcjonować skutecznie. Pierwszy etap to określenie efektywnej powierzchni dachu. Jak to dokładnie wygląda? Wybrać orynnowanie stalowe, czy z PCV?

Dobór średnicy rynien i rur spustowych

Średnice rynien oraz rur spustowych powinny być dobrane zgodnie z efektywną powierzchnią dachu, czyli powierzchni, jaka będzie odwadniana przez cały system. Najłatwiej oczywiście dobierzemy system odwadniający do dachu dwuspadowego. Obliczenia komplikują się, gdy mamy do czynienia z dachem wielopołaciowym, który dodatkowo wyposażony jest w lukarny. Na stronach producentów oraz w punktach sprzedaży orynnowania znajdziemy tabele, które pomogą nam w dokonaniu właściwych obliczeń, nawet jeśli rura spustowa nie będzie umieszczona na tej samej ścianie, co rynna. Efektywną powierzchnię dachu pomniejszamy wówczas o kilka procent, jeżeli narożnik rynny jest oddalony od rury spustowej o więcej niż 2 metry. Dobór elementów orynnowania zawsze najlepiej jest powierzyć fachowcowi – inżynierowi budowy lub profesjonalnemu dostawcy materiałów, tak by system odwadniający był wydajny i kompletny.

Rynny z PCV, czy z metalu?

Najczęściej stosowane systemy odwodnienia wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalowej blachy. Nie różnią się mocno wyglądem zewnętrznym, większość z klasycznych rynien ma przekrój półokrągły lub owalny, choć dostępne są także rynny o przekroju prostokątnym lub kwadratowym – mówi nam przedstawiciel firmy AMBIT z Gdańska. W obydwu przypadkach możemy wybierać spośród szerokiej gamy kolorów. Czym zatem kierować się w czasie wyboru systemu odwadniającego? Tworzywa sztuczne mają nieco niższą odporność na działanie wysokiej temperatury, mogą zmieniać barwę i się odkształcać. Nie wymagają za to konserwacji, a rysy powstałe na skutek użytkowania można uzupełnić pastą renowacyjną. Rynny stalowe są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, za to mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, na przykład uderzenia gałęzi drzew w czasie silnego wiatru. Przy doborze rynien i rur spustowych powinniśmy więc kierować się lokalizacją budynku oraz sposobem ich montażu.