W jaki sposób przygotować basen do sezonu zimowego

Własny basen to coś, o czym chyba każdy pomarzył przynajmniej przez chwilę. Możliwość pływania i kąpieli w dowolnym momencie, przy ulubionej muzyce, w ciszy i spokoju, bez tłoku i wykupowania karnetów, albo dzikie imprezy w świetnym gronie – to przemawia do wyobraźni! Jednak mało kto zastanawia się, co dzieje się z basenem, gdy kończy się lato. Jak przygotować basen na zimę?

Basen nie jest całoroczny

Zanim w ogóle zaczniemy rozważać budowę basenu, trzeba pomyśleć nie tylko o jego zaletach, ale również o wadach i utrudnieniach. Przede wszystkim trzeba przyjąć przykry fakt – basen nie jest obiektem całorocznym. W polskim klimacie, niestety, nie jest nawet obiektem półrocznym. Jego faktyczna funkcjonalność obejmuje wyłącznie naprawdę ciepłe miesiące, o ile nie jesteśmy wielbicielami bardzo chłodnych kąpieli. Trzeba przyznać, że jest to okres dość ograniczony, zwłaszcza gdy uwzględnimy, ile dni polskiego lata jest rzeczywiście pogodnych.

Z drugiej strony, basen nie służy wyłącznie kąpielom. Wciąż jeszcze jest to element luksusowy, który podkreśla status społeczny właściciela. Z tego względu powinien być zawsze zadbany. W jaki sposób przygotować basen do chłodnego okresu, tak aby w lecie znów był w pełni sprawny?

Zanim przyjdzie zima

Woda zamarzająca z basenowej instalacji może ją poważnie uszkodzić. Dlatego należy pamiętać o kilku rzeczach, zanim wodę zetnie mróz. Przede wszystkim trzeba zakręcić zawory i opróżnić filtry. Następnie przy użyciu sprężarki lub pompy pozbyć się wody zalegającej w instalacji. Wodę z basenu należy wypuścić tak, aby było jej około pół metra mniej niż zwykle, a dysze dolotowe były odkryte. Pozostałą wodę należy wypompować (nie całą!), a dysze zatkać. Niemal całkowicie opróżniony basen przydomowy należy jak najdokładniej oczyścić z osadów i wszystkiego, co nagromadziło się przez sezon, tak aby przez kilka miesięcy w basenie nie rozwinęły się kolonie glonów, grzybów i bakterii. Do pozostałej wody należy dodać preparaty, które utrudniają powstawanie osadów i porost glonów. Aby zamarzająca woda nie wyrządziła szkody basenowi, wzdłuż jego przekątnej należy rozciągnąć boje przeznaczone specjalnie do tego celu. Dobrze jest także zakryć basen plandeką. Na tyle, na ile to możliwe, rozkręcamy instalację filtracyjną i przez zimę przechowujemy ją gdzieś, gdzie panuje dodatnia temperatura. Pozostałe elementy instalacji dokładnie opróżniamy z wody. Jest to bardzo ważne, aby zamarzając, ciecz nie rozsadziła sprzętu.

Procedura przygotowywania basenu do zimy nie jest łatwa ani szybka, ale dzięki niej ten atrakcyjny element przydomowej przestrzeni będzie w pełni funkcjonalny, gdy przyjdzie wyczekiwane lato. Wszelkie sprzęty przydatne podczas przygotowywania basenu do zimy znajdziesz na www.astralpool.pl.