Schody na beton. Jakie standardy muszą spełniać?

Schody powinny umożliwiać przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynku, a do tego – szczególnie w przypadku wnętrz mieszkalnych – muszą pasować do aranżacji. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego typu konstrukcji – schody samonośne oraz na konstrukcji wykonanej z betonu. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej drugiej kategorii. Czym powinny charakteryzować się dobre schody betonowe? Solidność […]

schody drewniane na beton

Schody powinny umożliwiać przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynku, a do tego – szczególnie w przypadku wnętrz mieszkalnych – muszą pasować do aranżacji. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego typu konstrukcji – schody samonośne oraz na konstrukcji wykonanej z betonu. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej drugiej kategorii. Czym powinny charakteryzować się dobre schody betonowe?

Solidność

Schody powinny być przede wszystkim solidne, a z tego właśnie słyną konstrukcje betonowe. Ważna jest przy tym precyzja wykonania wylewki – to od niej w dużej mierze zależy to, czy gotowe schody będą trwałe i bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że sama wylewka betonowa to nie wszystko. Aby cała konstrukcja była kompletna, potrzebne jest jeszcze odpowiednie wykończenie, które zadecyduje o bezpieczeństwie, funkcjonalności i estetyce gotowych schodów. Dobrym rozwiązaniem są okładziny wykonane z drewna, które wyróżnia wysoka trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz inne niekorzystne czynniki.

Funkcjonalność

Schody powinny być wygodne w użytkowaniu i stanowić funkcjonalne połączenie pomiędzy kondygnacjami. Istotne znaczenie ma tu rodzaj zastosowanego wykończenia. Wspomniane wcześniej drewno jest nie tylko trwałe, ale też ciepłe i przyjemne w dotyku, dzięki czemu po takich schodach można się komfortowo poruszać nawet na boso. Oprócz tego stopnie drewniane posiadają dobre parametry izolacyjności akustycznej, co oznacza, że mogą skutecznie tłumić hałas. Jest to również materiał w pełni naturalny i ekologiczny. Nie zapominajmy także o bogatych możliwościach zagospodarowania samej konstrukcji betonowej. Pod schodami możemy bowiem utworzyć wygodne miejsce do przechowywania, np. schowek na sprzęty gospodarcze czy też garderobę.

Estetyka

Walory estetyczne drewna mają wyjątkową moc. O ile bowiem surowa konstrukcja betonowa prezentuje się dość topornie i nieprzystępnie, to wykończenie drewniane dodaje wnętrzu szlachetnej elegancji i lekkości, a jednocześnie tworzy w nim ciepłą i przytulną atmosferę. Okładziny z drewna można łatwo dopasować do podłogi czy mebli, a to dzięki bogatemu asortymentowi dostępnych gatunków. Przykładowo firma Wróblewski Design oferuje drewno bukowe, dębowe, a także egzotyczne. Dzięki temu schody będą pasowały do każdej aranżacji, zarówno w nowoczesnym, np. minimalistycznym wydaniu, jak również w bardziej klasycznym, rustykalnym stylu. Do wyboru są przy tym różne metody zabezpieczenia schodów, np. lakierem bądź olejem. Solidnie wykonane i odpowiednio wykończone schody na beton staną się funkcjonalnym i efektownym elementem aranżacji wnętrza.

śr. ocena 4.3 / głosów 3