Rynek pierwotny czy wtórny – gdzie szukać mieszkania dla siebie?

Jeśli planujesz zakup mieszkania, zapewne masz wiele wątpliwości. Pierwsza kwestia, jaką musisz rozstrzygnąć, jest wybór między rynkiem pierwotnym i wtórnym. Mieszkania na rynku wtórnym kuszą niskimi kosztami początkowymi, jednak lokal w nowym budownictwie to gwarancja wygody na lata. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu rozwiązań.

Branża nieruchomości w Polsce ma się doskonale i jest odporna na kryzysy i zawirowania gospodarcze.  Nowe inwestycje powstają jak grzyby po deszczu, ale i na rynku wtórnym zawsze panuje duży ruch.

Choć wydawać by się mogło, że mieszkania znajdujące się w starszych budynkach powinny przekonywać do siebie niską ceną, wg statystyk ponad połowa inwestorów prywatnych w ogóle nie bierze pod uwagę zakupu na rynku wtórnym. Z czego wynika tak duże zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że pozornie atrakcyjna cena metra kwadratowego  przy zakupie starego mieszkania wcale nie oznacza oszczędności. Zakup lokalu na rynku wtórnym zawsze pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia remontu. Wysokie są także koszty eksploatacyjne.

W starym budownictwie nie możemy liczyć na nowoczesne rozwiązania, wpływające na energooszczędność domu. Zużyte okna, słaba jakość lub całkowity brak izolacji budynków i przestarzałe systemy grzewcze odbijają się mocno na kieszeni mieszkańców. Do tego wszystkiego należy doliczyć składki na fundusz remontowy.

Z kolei zaletą starszych budynków jest niekiedy lokalizacja. Miasta rozrastają się centrycznie, zatem im starsze mieszkanie, tym bliżej centrum. Warto jednak pamiętać, że mieszkanie w samym sercu miasta wiąże się także z hałasem i niekończącym się tłokiem. Nie dla każdego jest to więc rozwiązanie optymalne.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Rynek pierwotny tworzą nowe osiedla deweloperskie, które siłą rzeczy zlokalizowane są raczej na peryferiach aglomeracji. Nie oznacza to jednak, że ich mieszkańcy muszą rezygnować z dobrodziejstw, jakie oferują miasta. Wręcz przeciwnie – deweloperom zależy na tym, by lokalizacja była atrakcyjna dla przyszłych kupców, toteż takie osiedla są zwykle świetnie skomunikowane z większymi miastami.

Świetnym przykładem może być Osiedle Botanika, położone na skraju Łąk Nowohuckich. Domy wielorodzinne są otoczone zielenią i dobrze przygotowaną infrastrukturą, brak tam również miejskiego zgiełku. Klika linii tramwajowych i autobusowych oraz łatwy dojazd na autostradę A4 umożliwia szybki dojazd do Krakowa.

Najważniejszą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest jednak wysoka jakość. Nowe budynki mieszkalne muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, jakości i energooszczędności, toteż życie w nich jest wygodne i zwyczajnie tanie. Wprowadzając się do mieszkania od dewelopera nie musimy troszczyć się o żadne naprawy, za to możemy skoncentrować się na urządzaniu lokalu zgodnie z własnymi potrzebami i gustem.

śr. ocena 5 / głosów 1