Rodzaje wkładów kominowych

Wkłady kominowe są takim elementem, którego nie widać, a który jest jedną z najważniejszych części przewodu kominowego – bo to właśnie one mają bezpośredni kontakt ze spalinami. Z tego też względu nie mogą być wykonane z byle jakiego materiału, a producent musi być sprawdzony. Jakie są dostępne rodzaje wkładów kominowych?

Przecież to tylko komin

Wydawałoby się, że komin to tylko… komin, czy wybudowana z cegieł wieżyczka na dachu domu, przez którą ucieka dym z pieca. Nic bardziej mylnego – już w przeszłości kominy były inteligentnymi i świetnie zaprojektowanymi układami wentylacyjnymi, które wraz z łapaczami wiatru stanowiły samodzielne systemy odprowadzające spaliny. Współcześnie są one oczywiście bardziej zaawansowane technologicznie – między innymi dlatego, że mają wkłady kominowe zbudowane z o wiele bardziej trwałych i odpornych na chemikalia materiałów. Są one całkowicie odporne na kwasy, wysokie temperatury i inne czynniki.

Wiedząc o tym, wkład kominowy musimy dopasować przede wszystkim do rodzaju spalanego paliwa, a w dalszej kolejności do kształtu przewodu kominowego. Wkłady są integralną częścią przewodu, dlatego też muszą być ściśle do nich dopasowane.

Rodzaje wkładów kominowych

Dlatego też do wyboru mamy kilka rodzajów przewodów kominowych. Dwie podstawowe kategorie to wkłady kwasoodporne i wkłady żaroodporne. Kwasoodpornych używamy do kotłów gazowych i olejowych, a żaroodporne do paliw stałych.

  • Wkład kominowy kwasoodporny – stal kwasoodporna musi wytrzymać niszczące właściwości kwasów wydzielających się podczas spalania, a które są potem niesione wraz z parą wodną i dymem, osadzając się na ścianach wkładu kominowego.
  • Wkład kominowy żaroodporny – wkłady żaroodporne muszą wytrzymać żar, czyli temperaturę powyżej 550˚C. Spaliny o takiej temperaturze powstają w wyniku spalania paliw stałych, czyli np. drewna, węgla i innych. Przy takich paliwach wydzielają się również gazy utleniające, które mają działanie korozyjne – i tę działalność taka stal również musi znosić.

Poza tymi dwoma rodzajami, wkłady kominowe rozróżniamy również podług ich kształtu. Mamy więc do czynienia z wkładami owalnymi i elastycznymi (w wersji zarówno żaro- jak i kwasoodpornej).

  • Wkłady kominowe owalne – są dobrym rozwiązaniem, gdy komin ma mały przekrój, a nam zależy na dużej przepustowości.
  • Wkład kominowy elastyczny – natomiast wkłady elastyczne montowane są najczęściej w starych kominach, w których nie można zamontować współczesnych wkładów. Ich kształt można ściśle dopasować do kształtu i średnicy komina, jak również łączyć w segmenty.

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od rodzaju, wkład kominowy musi być perfekcyjnie zainstalowany. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy został dobrze zainstalowany – należy zawołać kominiarza, aby dokonał odbioru takiego komina. Takie usługi świadczy przykładowo Zakład Usług Kominiarskich Janusza Mitasa.