Rodzaje wideł do wózków widłowych

Kluczowym elementem wózków widłowych, jak sama nazwa wskazuje, są ich widły. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów wideł, począwszy od tradycyjnych wideł zawieszanych na karetkę, poprzez widły z zaczepem typu pin, widły przykręcane aż po widły do pozycjonerów i widły bez zaczepów.

Dobór odpowiedniego osprzętu jest warunkiem efektywnej i bezpiecznej pracy wózków widłowych. Dlatego należy do niego podejść na poważnie i dobrze przemyśleć, jaki rodzaj wideł potrzebujemy, jeszcze przed ich zakupem. Przedstawiamy, jakie są najczęściej stosowane rodzaje wideł.

Widły na karetkę

To najpopularniejsze widły do wózków widłowych. Montuje się samodzielnie, wieszając na karetce wózka. Dobierając widły należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę udźwig wózka widłowego, klasę karetki oraz wymaganą długość widły. Jeśli chodzi o klasę karetki, to najłatwiej zmierzyć ją na widłach zdemontowanych z wózka. Widły do klasy A nie dadzą się zamontować do klasy B, dlatego  w razie wątpliwości najlepiej zwrócić się o pomoc w doborze wideł do ekspertów.

Widły teleskopowe

Są to widły, które pozwalają na hydrauliczną regulację długości wideł, gdy wymaga tego załadunek towaru. Pozwala to na szybki załadunek w odległych miejscach. Prostszą wersją wideł teleskopowych są przedłużki do wideł, które nakładamy manualnie, gdy potrzebujemy do załadunku dłuższych wideł.

Widły z przesuwem bocznym

Pozwalają dosuwać towar podczas załadunku. Poprawiają zwrotność i przyśpieszają ułożenie ładunku. Przesuw boczny może być zamontowany na wózkach z ładownością do 8000 kilogramów.

Pozycjoner wideł

To urządzenie umożliwiające przenoszenie towaru o różnych rozmiarach bez konieczności zatrzymywania wózka. Ustawienie wideł odbywa się w nich za pomocą dźwigni hydraulicznych. Pozwala to widocznie skrócić czas potrzebny na załadunek.

Oprócz tradycyjnych wideł, do wózków można również montować osprzęt specjalistyczny, jak np. chwytaki do  rolek papieru, pozwalające na obrót rolek z papierem o 360 stopni. Drugim przykładem są obrotnice, które umożliwiają obrót ładunku znajdującego się na standardowych widłach o 180/360 stopni, a także powrót do pozycji wyjściowej. Ostatnią grupą są chwytaki, które w zależności od konfiguracji, mogą służyć do przenoszenia AGD, elektroniki, kartonów, bloczków betonowych, złomu oraz innych materiałów o prostokątnej kubaturze.

Jak dodaje pracownik z firmy IPZ Ciekawym rozwiązaniem są również widły z systemem ważącym, które pozwalają zrobić dwie rzeczy za jednym razem. W tym samym momencie możemy przenieść ładunek i sprawdzić jego masę, co w wielu branżach jest bardzo pomocne.