Rodzaje bram garażowych

Zakupiłeś dom na obrzeżu miasta lub w okolicy, gdzie nie ma żadnego parkingu i jedynym rozwiązaniem jest budowa garażu? Zastanów się nad odpowiednim doborem bramy garażowej – jest to bardzo ważny element, który zarówno chroni samochód przed kradzieżą, jak i estetycznie wygląda. Sprawdź, jakie bramy garażowe są dostępne na rynku i wybierz właściwy model dostosowany do Twoich potrzeb.

Bramy oszczędzające miejsce

Bardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na bramy segmentowe, których cechą jest możliwość stworzenia oryginalnych oraz innowacyjnych rozwiązań architektonicznych. Są one nowoczesne, o wysokim standardzie i z doskonałą izolacją termiczną, która jest świetnym rozwiązaniem w przypadku połączenia garażu z budynkiem mieszkalnym – zapewnia ekspert z firmy Grażka, która specjalizuje się w produkcji m.in. bram garażowych, garażów blaszanych, wiat, hal magazynowych, konstrukcji stalowych oraz pomieszczeń gospodarczych – Podczas otwierania skrzydło bramy wsuwa się pod sufit garażu, dzięki czemu bramy segmentowe nie zajmują dużo miejsca.

Oszczędności miejsca można spodziewać się również po bramach rolowanych, które montuje się w obiektach istniejących, ale również dopiero montowanych. Doskonale sprawdzają się w miejscu z krótkim lub prowadzącym bezpośrednio na ulicę podjazdem, ponieważ pracują w płaszczyźnie pionowej. Jej elementy, do których należą m.in. profile, z których jest zbudowany pancerz, są sposobem na bardzo dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną.

Bramy uchylane i rozwieralne

Najbardziej popularnym rodzajem bram garażowych są jednak bramy uchylne, które charakteryzują się wysoką jakością i rozsądną ceną, a ich wygląd łączy tradycję z nowoczesnością. Ponadto są one bardzo wygodne w użytkowaniu, pomimo tego, że do ich otwarcia potrzeba przestrzeni przed garażem ze względu na sposób otwarcia – dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz. Zawsze można jednak zdecydować się na model dwuskrzydłowy, który do otwierania potrzebuje mniej miejsca niż brama z jednym skrzydłem.

Bardzo eleganckim rodzajem bram są bramy skrzydłowe (jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe), które otwierane są na zewnątrz automatycznie lub manualnie. Do otwarcia skrzydeł potrzebna jest duża przestrzeń, dlatego nie będą one pasowały do każdego budynku. Największe zastosowanie mają w dużych posesjach oraz działkach. Tego rodzaju brama powinna mieć zawiasy regulowane, rygiel dolny oraz odbojnienie dolne, a jej stabilność można zwiększyć stworzeniem fundamentu pod całą bramą.