Pomagamy w wyborze muszli toaletowej

Muszla toaletowa to jeden z najrzadziej wymienianych elementów w łazience, dlatego warto dobrze się zastanowić przed jej zakupem. Na co zwracać uwagę podczas wyboru muszli? Jak wybrać miskę toaletową, która będzie służyła bez zarzutu przez lata?

Nieważne, czy planujesz remont toalety, czy urządzasz ją od podstaw – musisz wybrać odpowiednią ceramikę sanitarną. Najważniejszym wyposażeniem łazienki jest sedes, ponieważ jest to jeden z najczęściej używanych elementów i zarazem ten najrzadziej wymieniany. Jak zabrać się do zakupu muszli toaletowej?

Miska wisząca czy stojąca?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, brzmi: czy chcemy mieć sedes wiszący, czy stojący? Miski podwieszana obecnie są częściej wybierane w nowych mieszkaniach, ponieważ dobrze się prezentują i powiększają optycznie łazienkę. Ułatwiają również sprzątanie, bo bez trudu możemy przemyć podłogę znajdującą się pod miską. W przypadku sedesu, brak styczności z podłogą, eliminuje też konieczność czyszczenia załamań występujących w klasycznych modelach stojących.

Jak dodaje pracownik z firmy DomekoCzęsto klienci boją się misek wiszących, ponieważ nie wierzą w ich stabilność. Jest to jednak myślenie błędne, ponieważ maksymalne obciążenie dla tego typu sedesów wynosi aż 400 kg.

Przewagą misek stojących jest z pewnością ich niższa cena. Ponieważ, w przypadku miski wiszącej, do kosztów kupna sedesu musimy również dodać cenę stelaża. Jeśli wolimy miskę stojącą, warto zwrócić uwagę na modele z gładką miską, w której zabudowany jest syfon. Dzięki temu, miski nie tylko zyskują bardzo nowoczesny wygląd, ale są również łatwiejsze w czyszczeniu – ponieważ nie ma tam kantów i miejsc trudnodostępnych pod syfonem.

Miski WC z rantem czy bez rantów?

Miski bezrantowe (zwane także bezkołnierzoywmi) to stosunkowo nowe rozwiązanie, które charakteryzuje praktyczna, prostsza konstrukcja pozbawiona rantu wokół misy. Dzięki jej zastosowaniu, nie ma trudnodostępnych przestrzeni, gdzie rozwijają się bakterie oraz zanieczyszczenia.

Miskę bezrantową łatwiej się czyści, bo jej wnętrze pozbawione jest miejsc, gdzie trudno dotrzeć podczas mycia muszli. Co więcej, ponieważ nie ma miejsc sprzyjających rozwojowi bakterii, jej czyszczenie nie wymaga używania silnych detergentów. Miski bezrantowe dostępne są zarówno jako miski podwieszane, jak i stojące, a z zewnątrz niczym nie różnią się od innych sanitariatów.

Jaką wybrać deskę do muszli klozetowej?

Ostatnim bardzo ważnym elementem muszli toaletowej jest deska sedesowa. Powinna być zarazem wygodna, odporna na mechaniczne uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu. Obecnie dużą popularnością cieszą się deski wolnoopadające, które kończą zmorę z trzaskaniem deską o każdej porze dnia i nocy. Praktycznym rozwiązaniem jest również zakup deski łatowypinalnej, którą bez trudu możemy zdementować i dokładnie wyczyścić.

Pamiętajmy, bez względu na to, jaki wybierzemy rodzaj muszli toaletowej, nie opłaci nam się kupowanie najtańszych muszli, kiepskich marek. Jak już wspominaliśmy, jedną z najważniejszych cech muszli jest trwałość, a trudno oczekiwać wysokiej jakości produkcji od najtańszego produktu.