Pokrycia dachowe – najnowsze trendy

Solidny dach musi być trwały i mieć szczelną konstrukcję. Co jednak zrobić, żeby dach był nie tylko odporny na kaprysy pogodowe, ale również przyjemny dla oka? Zapraszamy na krótki przewodnik po aktualnych trendach w świecie pokryć dachowych. Jeśli chcesz, żeby Twój dach był „na czasie”, czytaj bardzo uważnie.

Nowa-stara blachodachówka

Obecnie jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych są blachodachówki. Zachwycają inwestorów trzema rzeczami – lekkością, kolorystyką i szybkością układania. Wybierając blachodachówkę, mamy do dyspozycji szeroką paletę kolorów i wzorów – od klasycznej esówki, po całkiem nowe wzory.

Jeżeli dom ma się wyróżniać, zamiast wzorów klasycznych, znacznie lepiej sprawdzą się dachówki zakładkowe – rzymska i marsylka. Kolorystyka, raczej grafit i szarość niż klasyczny kolor ceglasty. Ciekawym pomysłem jest blachodachówka przypominająca dachówki płaskie. Jej zastosowanie pozwala podkreślić prostą formę pokrycia dachowego i dobrze pasuje do projektów nowoczesnych budynków.

Najmodniejsze dachy z ceramiki

Czasy się zmieniają, świat idzie do przodu… ale ceramika wciąż pozostaje modna. Dlatego, wśród obecnych trendów w pokryciach dachowych nie może zabraknąć dachówek ceramicznych. Bardzo silnym trendem w ostatnich latach jest stosowanie dachówek płaskich. Jest on charakterystyczny dla architektury minimalistycznej i dość surowej. Dachówka płaska pozwala uprościć bryłę domu, a dach tego typu wygląda bardzo nowocześnie. Częstym zabiegiem, podkreślającym nowoczesną stylistykę płaskich dachów, jest zastosowanie ciemnej kolorystyki dachówki – np. w kolorze grafitowym lub antracytowym.

Dachówki postarzane

Każda epoka to zmagania klasyków i modernistów. Przeciwnym biegunem, dla opisywanych wcześniej dachówek płaskich, są dachówki postarzane. Jest to materiał, który upodabnia nowobudowane dachy do okolicznej zabytkowej architektury. Stosuje się go zarówno w domach restaurowanych, jak również do nowych pokryć dachowych, stylizowanych na piękne, zabytkowe dachy ceramiczne.

Dachówka postarzana z ceramiki idealnie pasuje do dachów domów o klasycznej architekturze, pozwala stworzyć elegancką i ponadczasowo piękną, spójną architektonicznie całość.

Dachówka postarzana ma tradycyjny kształt, a jej powierzchnia poddawana jest procesowi wypalania, który nadaje jej specjalny efekt kolorystyczny. Sprawiający, że wygląda jakby zdobiła dach już od wielu lat – dodaje pracownik firmy Dachy Abramczyk.

Bez względu na to czy wybierzemy pokrycie dachowe nowoczesne, czy tradycyjne, pamiętajmy że musi być spójne z architekturą domu. Dach ma być dopełnieniem pięknego domu, a nie na odwrót.