Okna PCV – jakie mają zalety?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj okien wybrać do budowanego właśnie domu lub remontowanego mieszkania? Sugerowano ci okna PCV, ale wciąż masz liczne wątpliwości? A może podskórnie czujesz, że jest to rozwiązanie właśnie dla ciebie, jednak mimo to jeszcze odrobinę się wahasz? Przeczytaj poniższy artykuł, który podsumowuje plusy tego rozwiązania, aby utwierdzić się w tej jakże słusznej decyzji.

okna-pcv

Funkcjonalność

Jedną z podstawowych funkcji okna – każdego okna – jest możliwość jego zamknięcia i odizolowania wnętrza od działania niekoniecznie przyjemnych czynników pogodowych, takich jak deszcz, ale przede wszystkim niskie temperatury. W porównaniu z oknami aluminiowymi i drewnianymi to właśnie dobrze zrobione okna PCV odznaczają się najlepszą izolacją termiczną i ogólnie szczelnością, która przekłada się również na izolację akustyczną. Skutecznie tłumią więc dźwięki z zewnątrz, a chroniąc przed utratą ciepła, pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem.

Wydajność

Same w sobie również są stosunkowo niedrogie. Nie dość, że kosztują zasadniczo jakieś 20-30 proc. mniej niż okna drewniane czy aluminiowe, to jeszcze pozwalają istotnie oszczędzić na eksploatacji. Taka na przykład rama z drewna wymaga odświeżenia mniej więcej co pięć lat. Tymczasem wysokiej jakości okna z PCV mogą wytrzymać w dobrym stanie nawet 30-50 lat, a ich konserwacja polega na ewentualnej wymianie uszczelek i regulacji okuć co jakiś czas.

Do tego dochodzi oczywiście czyszczenie – zwraca uwagę konsultant z salonu okien i drzwi MKS we Wrocławiu – jednak z uwagi na gładką powierzchnię można do niego stosować zwyczajny płyn do naczyń. Drogie specjalistyczne środki nie są tu wymagane – dodaje.

Wytrzymałość i mnogość odmian

Okna z PCV są niepalne, a także same się wygaszają, gdy w pobliżu nie ma innych źródeł zapłonu. W takich oknach nigdy nie zalęgnie się też robactwo (co ma miejsce niekiedy w przypadku okien z drewna), a kolejnym czynnikiem decydującym o ich tak wysokiej trwałości jest niepochłanianie wilgoci. Z jednej strony ogranicza to osadzanie się grzybów i pleśni, z drugiej zaś – ryzyko zmiany kształtu i ostatecznie wypaczenia ramy.

W momencie formowania jednak PCV to materiał bardzo plastyczny, dzięki czemu możliwe jest nadanie profilom najrozmaitszych, nawet najbardziej fantazyjnych kształtów. W porównaniu z innymi typami okien również gama dostępnych wzorów i kolorów pozostaje niezwykle szeroka.

Rozwiązanie przyjazne środowisku

Niektóre nie najlepiej zorientowane osoby wysunąć mogą argument, że okna z PCV to nieekologiczny „plastik”. Tymczasem ulegają one recyklingowi, i to w 100 proc.! A podczas samej ich produkcji zużywa się znacznie mniej energii niż w przypadku chociażby okien drewnianych. Wspomniana wcześniej termoizolacyjność pozwala też ograniczyć ilość energii potrzebnej do ogrzewania, co sprawia, że bilans ekologiczny ostatecznie wychodzi na plusie, natomiast długi okres eksploatacji dodatkowo eliminuje ryzyko częstej wymiany okien, która wymagałaby zużycia nowych surowców.