Okna PCV i okna drewniane – które wybrać?

Zakupując okna dla domu, zazwyczaj wybieramy modele wykonane z PCV bądź drewna. Ostateczny wybór to wynik kompromisu pomiędzy naszymi osobistymi preferencjami, a rzeczywistymi korzyściami, wynikającymi z eksploatacji okien. Jakie okna wybierają najchętniej Polacy? Według statystyk, niezmiennie są to okna PCV, które stanowią ponad 80% wszystkich decyzji zakupowych. Z czego wynika ten trend i dlaczego jest on korzystny?

Okna PCV czy okna z drewna – które rozwiązanie wybrać | Poradnik

Duża popularność, duży wybór

Popularność okien PCV wynika z dużego przywiązania Polaków do materiału plastikowego, stosunkowo niskiej ceny, zadowalających parametrów technicznych i łatwości użytkowania. Ogromne znaczenie ma kryterium ekonomiczne – dobre plastiki mogą być nawet o połowę tańsze od swoich drewnianych odpowiedników. Jednocześnie nie wymagają one regularnej konserwacji. Dominująca pozycja okien plastikowych wpłynęła na producentów, którzy walczą o klienta, stosując coraz nowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu, wybór okien PCV jest dziś praktycznie nieograniczony, a ilość dostępnych modeli może wręcz przyprawić o ból głowy. Aby się o tym przekonać, nie trzeba daleko szukać. Wystarczy zapoznać się z ofertami krajowych wytwórców. Szerokim wyborem stolarki PCV dysponuje firma Plastixal, której okna znajdują uznanie wśród klientów z Polski i całej Unii Europejskiej.

Okna jako element aranżacji

Preferencje klientów to nie jedyny czynnik, decydujący o sporej popularności okien PCV. Mamy tu do czynienia ze znacznie szerszym trendem. Udział tworzyw sztucznych, jako bazy z której powstają nowoczesne materiały budowlane, ciągle bowiem rośnie. Dostrzegamy to w stolarce okiennej, ale też przy innego typu realizacjach dla domu – od podłogi aż po sufit. W rezultacie, okna PCV o wiele lepiej zgrywają się z pozostałymi akcesoriami oraz elementami wykończenia wnętrz – na przykład z roletami (ich skrzynkami i lamelami), drzwiami czy też parapetami. Niebagatelne znaczenie ma również ogólne dopasowanie konstrukcyjne i kolorystyczne. Okna plastikowe mogą występować w większej liczbie wybarwień niż modele drewniane, w wariantach dwukolorowych, z okleiną itp. Sprawia to, że mamy do czynienia z realizacjami w pełni uniwersalnymi, sprawdzającymi się w niemal każdej aranżacji wnętrza.

Pewna inwestycja na lata

Żywotność zwykłych okien PCV szacuje się na kilkadziesiąt lat. Ich zakup stanowi inwestycję sprawdzoną, korzystną przez długi czas. Profile okienne praktycznie nie wymagają konserwacji (trzeba dbać wyłącznie o stan uszczelek i okuć), czego nie można powiedzieć o oknach z drewna (tam całościowa konserwacja jest konieczna co 4-5 lat). Profile PCV wykazują też zdecydowanie większą odporność na wilgoć i wodę, z którymi na co dzień stykamy się w domach – w łazience, w kuchni, w trakcie deszczu. Plastikowe okna odnajdują się w wymagających warunkach, nie niszczeją, nie utrwalają zabrudzeń, nie rozwijają się na nich szkodliwe grzyby czy insekty. Czysta, w dosłownym tego słowa znaczeniu, korzyść! Zakup okien z PCV oznacza jednak przede wszystkim daleko idącą oszczędność w czasie oraz w pieniądzach. Więcej o oknach PCV można dowiedzieć się ze strony internetowej Plastixal.

śr. ocena 5 / głosów 1