Ogrodzenie placu budowy – kupić czy wynająć?

Każdy, kto buduje lub wykonuje większy remont elewacji, musi rozważyć tytułową kwestię. I nie ma od tego odwrotu, gdyż prawidłowe ogrodzenie placu budowy jest wymagane prawnie. Osobną sprawą jest to, że każdy mądry budowlaniec chce zabezpieczyć mienie budowlane i zapewnić bezpieczeństwo. Pozostaje więc rozważyć, czy lepiej będzie ogrodzenie kupić, czy wynająć.

Wymagania ogrodzenia placu budowy

Ogrodzenie placu budowy – wydawałoby się, rzecz błaha – nie jest wcale takie znowu proste, bo musi spełniać pewne wymagania. I to bardzo konkretne wymagania, bo obowiązują one na mocy prawa budowlanego. Musi mieć ono wysokość minimum 1,5 m, a jeśli z naszej budowy może coś spadać – to ogrodzenie musi znajdować się w odległości minimum 1/10 wysokości elewacji (planowanej) od budynku. Dopuszcza się wyjątkowe sytuacje, np. w centrach miast, gdy osiągnięcie takiej odległości nie jest możliwe – ale jedynie pod warunkiem zabezpieczenia terenu innymi środkami lub odpowiednią organizacją pracy.

Przez plac budowy rozumiemy oczywiście nie tylko wznoszenie elewacji – ale również wykopy, konserwację, remonty i inne prace mające charakter budowlany lub stwarzające niebezpieczeństwo. (Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że podobnym obostrzeniom podlegają też np. imprezy masowe lub inne wydarzenia – tam również wymagania co do ogrodzenia są jasno określone i przestrzegane). Jedynie w przypadku wykopów ogrodzenie może być niższe – tu minimalna wysokość to 1,1 m.

Kupić czy wynająć

Jest to jedna z tych kwestii, na którą najcelniejsza odpowiedź brzmi: to zależy.

To zależy od kilku czynników: jak długo ma stać, jakiego ma być rodzaju i jak często będziemy go używać. Odpowiedź jest prosta: gdy nie prowadzimy żadnej działalności budowlanej, a nasze prace mają charakter jednorazowy – nie ma wtedy potrzeby wydawać dużych pieniędzy na coś, co użyjemy tylko przez kilka tygodni (cena wynajmu ogrodzenia liczy się za dzień). Można to rozważyć, jeśli nasza budowa ma odległy termin zakończenia – wtedy może się okazać, że wynajem byłby tak drogi, że bardziej nam się opłaci zakupić i po zakończeniu budowy sprzedać, np. firmie, która stawiała nam dom, lub jeśli budujemy się na nowopowstałym osiedlu – dogadać się z sąsiadami, którzy budują się niedaleko nas. Generalnie jednak wynajęcie ogrodzenia należy traktować jako tanią i szybką alternatywę dla porządnego zabezpieczenia terenu.

Jeżeli jednak wiemy, że użyjemy go więcej niż raz, bo np. prowadzimy działalność budowlaną – wtedy z kolei lepszym rozwiązaniem będzie dla nas zakupienie własnego ogrodzenia. Dystrybucją ogrodzeń tymczasowych zajmują się większe przedsiębiorstwa budowlane jak np. firma Ramirent.

śr. ocena 5 / głosów 1