Nowy rok, nowe trendy? Tapety modne w 2020

Początek roku to dobry czas, aby szczegółowo zapoznać się z trendami wnętrzarskimi, w tym tapetami i zaplanować swoje prace remontowe na nadchodzące miesiące. Dzięki mnogości imprez targowych, gdzie swoje projekty promują czołowi projektanci możemy już teraz zapoznać się z panującą modą. Przedstawiamy najnowsze kierunki w modzie na tapety ścienne w roku 2020. Tapety wielkoformatowe i […]

tapeta

Początek roku to dobry czas, aby szczegółowo zapoznać się z trendami wnętrzarskimi, w tym tapetami i zaplanować swoje prace remontowe na nadchodzące miesiące. Dzięki mnogości imprez targowych, gdzie swoje projekty promują czołowi projektanci możemy już teraz zapoznać się z panującą modą. Przedstawiamy najnowsze kierunki w modzie na tapety ścienne w roku 2020.

Tapety wielkoformatowe i fototapety

Fototapety od lat królują w naszych wnętrzach. W 2020 dodatkową odnogą tego trendu są także wielkoformatowe tapety-murale, które przedstawiają reprodukcje malowanych, akwarelowych scenek rodzajowych, czy natury. Trendem, który także wpisuje się do tej kategorii będą również tapety inspirowane japońską filozofią wabi sabi, które imitują zniszczone ściany, na przykład z zaciekami, przetartą farbą, czy odpadającym tynkiem. Ten dyskusyjny nurt jest bardzo popularny już od 2019 roku i znajduje coraz więcej zwolenników swojego brutalizmu i minimalizmu.

Natura – kwiaty oraz liście

Florystyczne motywy na tapetach towarzyszą aranżacji wnętrz od kilku lat. Znajdują zastosowanie we wnętrzach w klasycznych stylach – angielskim czy prowansalskim, ale także coraz częściej w odważnych, nowoczesnych pomieszczeniach. Tapety z tymi wzorami także zmieniają się z roku na rok. W tym roku projektanci odchodzą od staromodnych, wiktoriańskich wzorów na rzecz wyrazistych dekoracji z liśćmi lub kwiatami. Popularne staje się unowocześnianie wzorów roślinnych głębokimi barwami tła i monochromatycznymi nadrukami – lub odwrotnie.

Geometryczny zawrót głowy

Pośród obserwowanych trendów bardzo często pojawiają się także geometryczne tapety 3D, które za sprawą odpowiedniego zastosowania kształtów, kolorów, a także gry światłocieni tworzą pozór przestrzenności ściany. Szczególne miejsce w ostatnich miesiącach, a także w roku 2020 znajdują trójwymiarowe heksagony oraz metalowe płytki, które bardzo dobrze wpisują się w ostatnie trendy wnętrzarskie.

Dominujące motywy – czy dla każdego?

Należy pamiętać, że nie w każdym wnętrzu odnajdą się takie imponujące, czasami nieco przytłaczające wzory. Jak uprzedza ekspert firmy Kraina Barw: „Tego rodzaju dekorację powinno stosować w się w przemyślany sposób, aby wydobyć jej wyrazistość. Najlepiej będą one wyglądać w przestronnym, często wysokim, pomieszczeniu i wyłącznie na jednej ścianie, na przykład w sypialni za wezgłowiem łóżka, w salonie przy kanapie czy w jadalni przy stole. Na pozostałych płaszczyznach warto wtedy zastosować gładkie lub bardzo stonowane rozwiązania, które pozwolą podkreślić charakter wybranego przez nas motywu”. Mając to na uwadze możemy zacząć projektować nasze wymarzone wnętrze w zgodzie z obowiązującymi trendami.

śr. ocena 5 / głosów 1