Naświetle górne w drzwiach. Rozwiązanie warte rozważenia?

Planując wygląd elewacji naszego domu musimy pomyśleć o wszystkich detalach. W końcu liczy się nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność wybranych rozwiązań. Jednym z nich możemy być naświetle montowane nad drzwiami wejściowymi. Czym jest to rozwiązanie, jakie są jego zalety, a jakie wady? Czy warto się na nie zdecydować, a jeśli tak, to na co zwrócić szczególną uwagę?

Naświetla górne w drzwiach zewnętrznych

Czym jest naświetle górne?

Naświetla górne to elementy spotykane często w klasycznej architekturze, ale obecne również w bardziej nowoczesnych domach. Mają one formę podłużnego, zazwyczaj nieotwieranego okienka, zamontowanego nad drzwiami – ich szerokość odpowiada szerokości ościeżnicy. Jaką funkcję one pełnią?

– Naświetla pełnią podwójną rolę – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk, specjalizującej się w produkcji drzwi i okien. – Ich głównym zadaniem jest zapewnienie doświetlenia wnętrza korytarza lub przedsionka znajdującego się za drzwiami wejściowymi. Dodatkowo stanowią one element dekoracyjny, poprawiają estetykę samych drzwi i całej elewacji. Niekiedy naświetla utożsamiane są z przeszkleniami w drzwiach, jest to jednak błąd, nie stanowią one bowiem integralnej części drzwi i są zamontowane na stałe w linii ścian.

Zalety i wady naświetli

 Jak każde rozwiązanie, również naświetla górne mają swoje plusy i minusy. Zacznijmy od tych pierwszych. Dzięki naświetlom możemy wykorzystać światło dzienne to rozjaśnienia wnętrza domu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zamkniętych i pozbawionych okien przedsionków – w takich wnętrzach może ograniczyć wykorzystanie sztucznego oświetlenia. Z jednej strony przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną, z drugiej zaś do poprawy estetyki wnętrza. Naświetla same w sobie są elementem estetycznym, jak wspomnieliśmy wcześniej – doskonale sprawdzą się w każdego typu stylistyce, tak klasycznej, jak i nowoczesnej. Jakie są jednak wady tego rozwiązania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że przeszklona powierzchnia naświetli ma gorsze parametry jeśli chodzi o izolację cieplną, niż ściana – a to oznacza, że przez naświetle będzie się przedostawać więcej ciepła, niż przez mury domu. Z tego powodu stosunkowo rzadko stosuje się naświetla otwierane, gdyż tego typu elementy charakteryzują się jeszcze większym współczynnikiem przenikania ciepła.

Czy warto?

Podsumowując – naświetla górne w drzwiach to tradycyjne, ale wciąż interesujące rozwiązanie. Poprawa estetyki elewacji oraz wnętrza przedsionka jest okupiona większą ucieczką ciepła na zewnątrz, z tego powodu przy wyborze rozwiązania należy koniecznie zwrócić uwagę na współczynnika przenikania ciepła (U) – im jego wartość jest niższa, tym mniejsze straty ciepła.

śr. ocena 0 / głosów 0