Najważniejsze instalacje w budynku mieszkalnym

Trudno byłoby sobie dziś wyobrazić nowoczesne budownictwo mieszkalne bez podstawowych instalacji, które wszyscy znamy i z których na co dzień korzystamy. To przede wszystkim instalacja wodna i kanalizacyjna, instalacja elektryczna i instalacja centralnego ogrzewania. Przyjrzymy się im nieco bliżej, a przy okazji dodamy kilka słów na temat innych, mniej popularnych, ale coraz bardziej cenionych na rynku instalacji i rozwiązań nietypowych.

Instalacja wodna i instalacja kanalizacyjna

Wykonanie instalacji wodnej w domach i mieszkaniach nie jest tak wymagające, jak montaż instalacji elektrycznej, czy gazowej, dlatego teoretycznie możemy ją wykonać samodzielnie. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych uprawnień. W praktyce jednak zdecydowanie lepiej zdecydować się na skorzystanie z firmy, która kompleksowo zajmuje się tego typu robotami. Tym bardziej pomoc fachowców będzie nam potrzebna przy montażu instalacji kanalizacyjnej. Warto tu wspomnieć, że w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia domu do sieci kanalizacyjnej, coraz częściej nie wykonuje się bezodpływowych zbiorników (szamba). Stawiamy na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ciekawostką jest też odzysk energii z kanalizacji, który może się odbywać w trzech punktach odprowadzania ścieków.

Instalacja elektryczna i jej unowocześnienia

Kolejna ważna instalacja w budynkach mieszkalnych to instalacja elektryczna. Czym jest – tego dziś nikomu nie trzeba przybliżać. Zdecydowanie warto jednak wspomnieć o rynkowych nowościach, o które zapytaliśmy fachowców z firmy budowlanej RS-DOM z Lublina. Jednym z nowatorskich rozwiązań jest instalacja typu inteligentny dom – budynek mieszkalny wyposażony w elementy automatyki. Dzięki instalacjom inteligentnego domu mieszka nam się wygodniej, a przy okazji możemy również oszczędzić na wydatkach (przede wszystkim na rachunkach za ogrzewanie). Do podstawowych elementów instalacji inteligentnego domu zalicza się system alarmowy i monitoring oraz wentylację z rekuperatorem, dodatkiem może być też centralny odkurzacz. Kolejne nowoczesna instalacja to instalacja fotowoltaiczna, która pozwala nam pozyskiwać energię elektryczną ze słońca.

Instalacja centralnego ogrzewania

Instalacje C.O. dostarczają ciepło do tzw. elementów grzejnych, które są zlokalizowane w poszczególnych pomieszczeniach. Mogą to być grzejniki, kaloryfery, elementy ogrzewania podłogowego. Na miejskich osiedlach ciepło płynie do mieszkań i domów z sieci – natomiast w miejscach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do takowej, stawiamy na tradycyjne kotłownie węglowe, bardziej nowoczesne kotłownie na pellet i kotłownie gazowe.

śr. ocena 5 / głosów 5