Nagrzewnice powietrza

Nierzadko zdarza się sytuacja, gdy konieczne jest dogrzanie pewnych pomieszczeń. W strefie klimatycznej, w której mieszkamy, niestety przez większą część roku należy ogrzewać nasze mieszkania. Bywa przecież i tak, że korzystamy czasami także z pomieszczeń, które nie mają stałego ogrzewania. Niekiedy pewne imprezy, wystawy, targi czy koncerty organizowane są w doraźnie stawianych namiotach lub pawilonach. Często na budowach mamy sytuacje, w których nie możemy kontynuować pewnych prac, zanim nie zostaną dosuszone ściany. Zdarzają się nieszczęścia w postaci powodzi, kiedy to niektóre budynki zostają zalane. We wszystkich takich przypadkach konieczne jest zastosowanie doraźnego dogrzewania i dosuszania. Idealnym narzędziem do tego są specjalne, przenośne nagrzewnice powietrza.

nagrzewnica

Charakterystyka nagrzewnic powietrza

Na naszym rynku istnieje wiele firm wypożyczających różnego rodzaju sprzęt budowlany, wśród którego znajdziemy także opisywane tutaj nagrzewnice. Jak działają nagrzewnice powietrza? – dowiadujemy się w wypożyczalni maszyn budowlanych Mobil Serwis z siedzibą w Warszawie. Na naszym rynku funkcjonują trzy podstawowe rodzaje nagrzewnic powietrza:

  • elektryczne
  • gazowo-elektryczne

Oczywiście podział ten wynika z rodzaju energii dostarczanej do owych nagrzewnic. Jednakże zasada działania wszystkich z nich jest taka sama. Mają one wytwarzać gorące powietrze, które służy do ogrzewania pomieszczeń i suszenia różnych mokrych powierzchni. Ponieważ ogrzewane pomieszczenia mają różne wielkości, to także mamy nagrzewnice o różnych wydajnościach. Spotykamy więc z jednej strony nagrzewnice o niewielkiej wielkości i wadze sięgającej ledwie 4 kg, mocy 2 kW i o przepływie powietrza 180 m3 na godzinę, a z drugiej strony olbrzymie urządzenia o wadze 120 kg, mocy 80 kW i przepływie powietrza 3300 m3 na godzinę.

Jaki rodzaj nagrzewnicy wybrać?

Nagrzewnice dobieramy odpowiednio do wielkości pomieszczeń, które chcemy dogrzewać lub osuszać oraz stosowanie do możliwości energetycznego ich zasilania. Najmniej problemów jest z nagrzewnicami elektrycznymi, w związku z czym wskazane jest, aby stosować je zawsze, jeśli tylko techniczne warunki na to pozwalają. Nagrzewnice gazowe lub olejowe stosuje się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z zasilania elektrycznego. Nagrzewnice olejowe są wyposażone w system odprowadzania spalin, co czyni ich pracę bezpieczniejszą dla obsługujących je osób. Nie należy wybierać wielkich nagrzewnic do małych pomieszczeń i odwrotnie. Z różnymi typami nagrzewnic możemy zapoznać się na witrynach firm, które mają je w swojej ofercie oraz w ich katalogach.