Na co zwracać uwagę, projektując zadaszenie nad tarasem?

Zadaszenie nad tarasem nie jest tematem, nad którym zastanawiamy się w styczniu czy w lutym. Zimne miesiące nie zachęcają do spędzania czasu na dworze. Zupełnie inaczej jest, kiedy nadchodzi wiosna. Wówczas chcemy jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, sprzątamy tarasy i planujemy prace remontowe. Jeśli nasz balkon jest otwarty, warto pomyśleć nad zadaszeniem tarasu. Ochrona przed słońcem i deszczem to tylko niektóre korzyści, które może nam przynieść taka przesłona.

Projektowanie zadaszenia nad tarasem - jak to zrobić?

Pozwolenie na budowę?

Podstawowe pytanie brzmi: Czy potrzebujemy pozwolenia na budowę zadaszenia nad tarasem?. Nie. Takie prace nie wymagają pozwolenia budowlanego. Co więcej, pojęcia “zadaszenie tarasu” albo też “dach nad tarasem”, nie występują nawet w ustawie Prawo budowlane. Nie oznacza to, że nie obowiązują nas żadne przepisy. Jeśli z pracami związanymi z wykonaniem tarasowego dachu będzie wiązać się przebudowa budynku mieszkalnego, taką budowę musimy zgłosić. Kiedy zaś budowa daszku będzie wiązać się jedynie ze zwykłym remontem, nie mamy obowiązku nikogo informować.

Odpowiedni materiał

Kolejna ważną kwestią, której powinniśmy poświęcić uwagę, projektując zadaszenie nad tarasem, jest materiał tego zadaszenia. Producenci szczególnie zachwalają poliwęglan, innowacyjne tworzywo sztuczne, wyróżniające się licznymi walorami. Jakie cechy powinny nas przekonać do postawienia właśnie na to tworzywo? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z firmy Scala Plastics:

Poliwęglan to materiał uniwersalny, który świetnie wkomponuje się w stylistykę każdego domu i mieszkania. Płyty poliwęglanowe są lekkie i elastyczne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe na zmiany temperatury, opady i uszkodzenia mechaniczne. Co istotne, przepuszczają promienie słoneczne, dlatego nasz taras nie zamieni się w smutną, zimną przestrzeń. Przepuszczalność płyt poliwęglanowych zależy od ich grubości. Do wyboru mamy nie tylko płyty bezbarwne, ale też białe i przydymione. Poliwęglan na pewno nie zawiedzie naszych oczekiwań i doskonale sprawdzi się jako zadaszenie nad tarasem.

Koszt budowy

Nie bez znaczenia jest dla nas również koszt budowy. Cena może się różnić zależnie od wybranego tworzywa, a także od wielkości dachu. Im większy taras, tym większe wydatki nas czekają. Oczywiście, można połowicznie przesłonić balkon, ale czy ma to większy sens? Lepiej jest od razu wykonać kompleksowe prace niż potem żałować, że szukaliśmy oszczędności nie tam, gdzie trzeba. Pamiętajmy – korzystajmy z oferty sprawdzonych producentów i uznanych dystrybutorów, aby zadaszenie nad tarasem było wytrzymałe i spełniało swoją funkcję.

śr. ocena 5 / głosów 1