Kuchnia z oknem czy bez okna

Kuchnia pozbawiona okna to często spotykane rozwiązanie, szczególnie w mniejszych mieszkaniach. Jest to podyktowane faktem ograniczania powierzchni mieszkalnej, jak i obowiązującymi trendami. Obecnie bowiem bardzo modnym rozwiązaniem jest aneks kuchenny w salonie, jednak bez okna w samej przestrzeni kuchennej. Co jest lepsze – kuchnia z oknem czy bez okna? Jakie wady i zalety mają te rozwiązania?

Kuchnia z oknem

Okno w kuchni wydaje się być lepszym rozwiązaniem, eliminującym problem oświetlenia i wentylacji. Obecnie deweloperzy chętnie decydują się na aneksy kuchenne, a kuchnia z oknami to opcja w większych mieszkaniach lub domach. Niemniej jednak, jest to rozwiązanie godne przemyślenia. Taka kuchnia będzie bowiem odpowiednio doświetlona i można ją bez trudu wywietrzyć. Warto jednak zwrócić uwagę na wielkość i wysokość okna przy projektowaniu mebli do kuchni, a także liczyć się z faktem, że obecność okna zmniejszy ilość górnych szafek w kuchni. Z drugiej strony okno dostarczające odpowiednią ilość światła dziennego w kuchni daje pole do popisu projektantom. W takim pomieszczeniu możemy zdecydować się na dowolną kolorystykę mebli, w tym również na ciemne barwy i matowe powierzchnie. Samo okno, odpowiednio zaaranżowane, będzie ciekawym elementem dekoracyjnym kuchni. Nie znaczy to jednak, że kuchnie bez okna nie mogą być równie funkcjonalnymi pomieszczeniami.

Kuchnia bez okna

Kuchnie bez okien, to teraz częste zjawisko. Modne obecnie kuchnie otwarte połączone z salonem to funkcjonalne rozwiązanie, jednak nierzadko generujące problem związany z oświetleniem kuchni.

Okazuje się bowiem, że światło słoneczne z okien w salonie nie zawsze dostatecznie oświetla aneks kuchenny, w którym panuje półmrok. – Tłumaczy pracownik firmy Verlani, która projektuje meble kuchenne. – Takiej sytuacji można jednak łatwo zaradzić posługując się sztucznym oświetleniem. Poza oświetleniem górnym warto w takim przypadku zdecydować się na oświetlenie blatów, np. lampki LED rozmieszczone pod górnymi szafkami. Kolejnym problemem związanym ze ślepymi kuchniami jest wentylacja. W tym wypadku ciężko pozbyć się intensywnych zapachów i pary wodnej za pomocą okien w innych pomieszczeniach, np. w salonie, należy więc zainwestować w okap z wyciągiem. Projektując kuchnię bez okna, warto również postawić na jasny kolor oraz meble i sprzęty z połyskiem, co optycznie rozjaśni pomieszczenie. Stosując takie tricki, kuchnia stanie się przyjaznym i funkcjonalnym pomieszczeniem, a brak okna nie będzie stanowił problemu.