Kryterium lokalizacji przy wyborze mieszkania

Czym kierują się Polacy podczas zakupu mieszkania? Przede wszystkim jego ceną i lokalizacją. Zgodnie z odpowiedziami respondentów, nieco mniejsze znaczenie ma wielkość lokalu, a kwestie związane z dostępnością garaży, balkonów i tarasów oraz rozkładem pomieszczeń, mają znaczenie drugorzędne. Jak nabywcy rozumieją dobrą lokalizację mieszkania i czego dokładnie oczekują w bezpośrednim otoczeniu swoich domów?

Położenie nieruchomości na mapie

Położenie geograficzne budynku, ze zrozumiałych względów jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze mieszkania. Nieważne jak piękne, przestronne i nowoczesne jest dane mieszkanie, jeżeli przeprowadzka do niego oznaczałaby konieczność całkowitej zmiany sposobu życia.

To zupełnie zrozumiałe, że szukając nowego mieszkania, rozglądamy się za takimi nieruchomościami, które pozwolą nam kontynuować dotychczasowy tryb życia. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, w których planujemy przeprowadzkę w inny rejon kraju, np. w związku ze zmianą pracy – mówi ekspert z firmy Gryf Development w Szczecinie.

Nie istnieje idealna lokalizacja, która spełniałaby oczekiwania wszystkich potencjalnych nabywców, jednak jesteśmy w stanie wskazać na kilka prawidłowości. Młodzi ludzie, przede wszystkim single, najczęściej zainteresowani są mieszkaniami w centrum miast. Natomiast pary planujące dzieci oraz rodziny chętniej wybierają mieszkania w spokojniejszych okolicach, pod warunkiem, że zapewniają one dobrą komunikację z miastem.

Do takich wniosków możemy dojść na podstawie obserwacji klientów zainteresowanych inwestycjami Brzeziny i Śliwkowe w Warzymicach pod Szczecinem czy kupców mieszkań na Osiedlu „Nad Stawem” w pobliskim Karwowie. Większość mieszkańców tych osiedli to właśnie młode rodziny, które szukają bezpiecznych i komfortowych warunków do wychowywania potomstwa.

Położenie mieszkania w budynku i bezpośrednie sąsiedztwo

Myśląc o lokalizacji, jako kryterium wyboru konkretnego mieszkania, nie należy pomijać kwestii związanej z usytuowaniem lokalu w obiekcie. Dzisiejsi nabywcy mają bardzo dużą świadomość swoich potrzeb i rozumieją, jak wielki wpływ na komfort mieszkania ma jego orientacja względem kierunków świata. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście mieszkania zorientowane na wschód i południe. Takie wnętrza są świetnie doświetlone przez cały dzień, a jednocześnie łatwiej jest je ogrzać.

Nie bez znaczenia jest też bezpośrednie otoczenie budynków mieszkalnych. Nowoczesne osiedla powinny zawsze posiadać dobrze przygotowaną infrastrukturę, obejmującą m.in. place zabaw, garaże i parkingi. Mile widziana jest bliskość szkół, ośrodków zdrowia, sklepów i instytucji kultury, a w przypadku osiedli poza miastem – łatwa komunikacja z aglomeracją.

śr. ocena 5 / głosów 5