Krok po kroku. Budowa dachu na budynku jednorodzinnym

Dzięki wzniesieniu dachu, budynek może zostać doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy zadbać o każdy detal budowy zadaszenia. Konieczne jest działanie krok po kroku, według ściśle określonych wskazań.

Po pierwsze projektowanie

Przed rozpoczęciem prac budowlanych musimy zadbać o projekt zadaszenia. W projekcie powinny zawierać się informacje dotyczące kształtu dachu, kątów nachylenia, rozkładu okien i rozmieszczenia krokwi.

Niezwykle istotne jest określenie typu pokrycia dachowego. Każde pokrycie – np. dachówka ceramiczna czy blachodachówka – ma inną masę, co wpływa na grubość i gęstość rozmieszczenia więźby dachowej – zauważa ekspert firmy DACHLUX i portalu panoramadachow.pl, profesjonalnej wyszukiwarki pokryć dachowych.

Wznoszenie więźby dachowej

Wzniesieniem więźby dachowej powinna zająć się wykwalifikowana ekipa cieśli. Działają oni w oparciu o dane projektowe. Cały proces rozpoczyna się od montażu murłaty, zwykle osadzanej na szczycie ścian bocznych ostatniego piętra budynku bądź ostatniego stropu. Niekiedy poprzecznie, równolegle do przyszłych krokwi są układane belki wiązarowe. Następnie przychodzi pora na same krokwie. Ich rozmieszczenie zależy od kształtu dachu. Tradycyjne dachy dwuspadowe posiadają krokwie mocowane po przeciwległych stronach domu, łączące się na szczycie dachu pod określonym kątem.

Foliowanie/deskowanie

Foliowanie to proces polegający na pokryciu gotowej więźby folią dachową. Takie działanie ma na celu uszczelnienie konstrukcji i zabezpieczenie jej m.in. przed przemoczeniem. Ważną cechą folii jest paroprzepuszczalność, dzięki której nagromadzona w warstwie ocieplenia para wodna może znaleźć ujście na zewnątrz. Alternatywę dla foliowania stanowi odeskowanie, czyli pokrycie powierzchni dachu warstwą równych i szczelnych desek. Rozwiązanie to jest stosowane o wiele rzadziej, głównie z uwagi na wysoką cenę drewna.

Łacenie

Łaty i kontrłaty to drewniane elementy konstrukcji dachu, stosowane w przypadku dachów spadowych. Ich dobór zależy m.in. od zaleceń producenta pokrycia dachowego oraz od kąta nachylenia połaci.

Proces łacenia rozpoczynamy od kładzenia kontrałat. Montażu najlepiej dokonywać z dwóch przeciwległych powierzchni, tak by kontrałty łączyły się u szczytu dachu, w części kalenicowej. Dzięki temu zyskamy przestrzeń wentylacyjną między membraną i dachówką. W dalszej kolejności przychodzi pora na montaż łat. Ich rozstaw oszacujemy na podstawie dachówek bądź blachodachówek, które chcemy zamontować na dachu – relacjonuje specjalista DACHLUX.

Montaż elementów dodatkowych

Teraz możemy przystąpić od montażu elementów dodatkowych. Zaczynamy od okien, osadzając je na stałe w konstrukcji dachu. Dalej zajmujemy się dostawianiem rynien i pasa nadrynnowego, co umożliwi właściwe ściekanie wody. W przypadku dachów wielospadowych cenna okaże się rynna koszowa, odprowadzająca deszczówkę z miejsc w których występuje załamanie spadu do rynien. Wreszcie, musimy zatroszczyć się o okap dachu. Kratka okapowa to cenne zabezpieczenie, chroniące połać dachu przez przedostaniem się pod nią ptaków lub małych zwierząt.

Układanie pokrycia dachowego

Ostatni etap budowy stanowi ułożenie pokrycia dachowego.

Wybór pokrycia zależy od naszych preferencji. Może być to przykładowo dachówka ceramiczna, betonowa lub blachodachówka. Dachówki układane są rzędami, od prawej do lewej strony. Istotne jest dopasowywanie odpowiedniego ścisku oraz ilości dachówek, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego dekarza – zauważa przedstawiciel panoramadachow.pl.

Ocieplenie dachu

Gotową konstrukcję dachu ocieplamy warstwowo. W tym celu stosuje się wełnę mineralną, mocowaną między krokwiami. Wełnę należy pokryć na całej powierzchni poddasza folią paroizolacyjną, która jest nakrywana kolejną warstwą – przeważnie płytami kartonowo-gipsowymi. Taki materiał gwarantuje równą i gładką powierzchnię, idealną do malowania. Przygotowany dach zyskuję pełnię walorów użytkowych, stanowiąc solidny element konstrukcji domu.