Jak umeblować salon? Porady i sugestie

Wybór mebli może wydawać się trudny, ponieważ ma wpływ nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na wygodę użytkowników. Przed podjęciem decyzji dobrze będzie określić stylistykę i szukać mebli, które będą jej odpowiadały. Warto zawczasu zastanowić się nad tym, jak dużo miejsca do przechowywania będzie potrzebne oraz ile i jakich ozdób zechcemy na nich umieścić. Nie można zapominać, że liczy się też materiał, z jakiego będą wykonane meble.

meble w salonie

Czym kierować się przy wyborze mebli do salonu?

Salon jest zwykle centralnym punktem domu lub mieszkania, w którym przebywa się najwięcej czasu. Tu koncentruje się życie rodzinne, domownicy spędzają wspólnie czas, odpoczywając, oglądając telewizję, relaksują się przy kominku, wypoczywając w ulubionym fotelu albo na kanapie. Jest to również pomieszczenie, w którym podejmuje się gości zapraszanych z okazji rodzinnych uroczystości – rocznic, świąt czy szczególnych wydarzeń – a także organizuje imprezy towarzyskie. Zgodnie z obowiązującymi od pewnego czasu trendami salon najczęściej jest otwarty na inne pomieszczenia, zazwyczaj łączy się go z kuchnią oraz jadalnią, nierzadko przy nim znajduje się też taras lub ogród zimowy. Z uwagi na tak wiele funkcji zawierających się w jednym pomieszczeniu konieczne jest jego odpowiednie umeblowanie, które będzie w sobie łączyło estetykę, wygodę użytkowania oraz funkcjonalność – wyjaśnia przedstawicielka firmy Meble K&D, która zajmuje się produkcją mebli z naturalnego drewna.

Wybór mebli, które spełnią oczekiwania użytkowników, bywa trudny, ponieważ ważne jest nie tylko dopasowanie ich stylistyki, ale także ilości i rodzaju wykorzystywanych elementów. Szeroka oferta producentów mebli pozwala na znalezienie odpowiednich rozwiązań zarówno do pokoju, który będzie zaaranżowany klasycznie – w stylu stawiającym na odniesienia do tradycji i korzystanie z rozmaitych elementów ozdobnych od ciekawych, naturalnych faktur drewna, po atrakcyjnie wyglądające okucia – jak i bardziej nowoczesnym. W wystroju podążającym za najnowszymi modami inspirowanymi minimalizmem, stylem loftowym czy industrialnym dobrze będzie skoncentrować się na meblach o mniej skomplikowanej formie, bardziej geometrycznych.

Niezależnie od stylistyki liczyć się będzie jakość mebli, ich ciekawy projekt, a przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane. Zarówno pod względem trwałości, jak i wyglądu bezkonkurencyjne okazują się meble drewniane. Z uwagi na swoje właściwości zapewniają atrakcyjne wrażenia wizualne wynikające z pięknego rysunku słoi, naturalnego wybarwienia oraz niepowtarzalnego charakteru. Drewno jest jednocześnie niezwykle trwałe, a dobrze zabezpieczone będzie łatwe w konserwacji oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Meble z drewna bez problemu można też odnowić, a nawet całkowicie odmienić decydując się na użycie innego koloru bejcy, lakieru czy barwiącego wosku.

O jakich rodzajach mebli warto pamiętać, meblując salon?

Przy meblowaniu salonu trzeba skoncentrować się na najważniejszych elementach, które będą miały wpływ na wygodę użytkowania i wygląd całości. Wśród mebli do salonu, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, jednymi z najważniejszych będą pasujące stylistycznie do koncepcji aranżacyjnej komody. Są one ciekawym rozwiązaniem, ponieważ oferują możliwość przechowywania sporej ilości przedmiotów, a jednocześnie są na tyle niskie, że można je wykorzystać do ustawienia elementów wzbogacających wnętrze. Najczęściej na komodach pojawiają się lampy stołowe, wazony, świeczniki, a także figurki lub niewielkie rzeźby. We wnętrzach klasycznych można na nich umieścić stylowy zegar, dobrym pomysłem, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach bywa zawieszenie nad komodą lustra, które optycznie powiększy przestrzeń. Jeżeli miejsca jest więcej, równie dobrze sprawdzi się atrakcyjnie wyglądający obraz, plakat czy dekoracja ścienna.

Kolejnym rodzajem mebli, który znakomicie pasuje do salonu, okazują się witryny meblowe. Są one zwykle połączeniem dolnej części zamkniętej litymi drzwiczkami czy wyposażonej w praktyczne szuflady i górnej, gdzie za przeszklonymi drzwiami znajdują się półki. Witryny nadają się do wyeksponowania ozdób – ciekawej porcelany, szkła ozdobnego czy niewielkich dekoracji. Można w nich również urządzić biblioteczkę. Interesującym pomysłem będzie ustawienie w salonie drewnianego kredensu – zwłaszcza jeśli salon jest połączony z jadalnią. Dzięki temu łatwo można przechowywać zastawę stołową przeznaczoną na szczególne okazje czy akcesoria związane z dekorowaniem stołu od obrusów po świeczniki, wszelkiego rodzaju stroiki i ozdoby.

W salonie nie może też zabraknąć odpowiednio dobranej ławy, która będzie pełniła funkcję stolika kawowego, a często także miejsca, gdzie można ustawić dodatkowe dekoracje i ułożyć przeglądane czasopisma. Interesującymi rozwiązaniami mogą być stoliki z półką, na której można ułożyć przydatne rzeczy, czy z niewielkimi szufladami, w których można przechowywać piloty do sterowania systemem multimedialnym i oświetleniem, a także inne rzeczy, które warto mieć w salonie „pod ręką”. Ława dopasowana pod względem wysokości i szerokości do zestawu wypoczynkowego oraz sposobu jego ustawienia będzie nie tylko praktyczna, ale również wzbogaci całą kompozycję. Bardzo istotne, szczególnie jeżeli w salonie znajdzie się specjalny kącik jadalny, będą również krzesła drewniane.

Meblując salon, nie można też zapomnieć o szafce przeznaczonej do ustawienia sprzętu RTV. Warto zwrócić uwagę na to, by pasowała do rozmiarów umieszczonego na niej telewizora, a także miała odpowiedniej wielkości półki do ustawienia dekodera telewizji kablowej bądź satelitarnej, konsoli do gier komputerowych lub zestawu audio. Dobrym uzupełnieniem całości będą mniejsze szafki będące rodzajem niedużych komód, które będą przydatne do ustawienia lamp albo innych elementów dekoracji, a przy tym zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania za sprawą znajdujących się w nich szuflad lub ukrytych za drzwiczkami półek.

śr. ocena 0 / głosów 0