Jak dobrać kominek dla domku letniskowego?

Wbrew swej nazwie, dom letniskowy może być przez nas zamieszkany nie tylko w okresie letnim – odpowiednio go wyposażając, możemy spędzić w nim urlop o dowolnej porze roku, nawet w środku zimy, nie rezygnując przy tym z naszego komfortu. Jedną z rzeczy, o której warto pamiętać, przy urządzaniu całorocznej daczy, jest kominek. Co warto wziąć pod uwagę?

kominek

Kominek w domku letniskowym – dlaczego warto?

W gruncie rzeczy trudno wyobrazić sobie dobrze urządzony dom letniskowy bez kominka. Kominek doskonale wpisuje się w estetykę takich obiektów, utrzymaną zazwyczaj w tradycyjnym, rustykalnym stylu – ociepla je nie tylko dosłownie, ale i w przenośni. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy temperatura spada, a noce stają się dłuższe, doceniamy możliwość relaksowania się w gronie najbliższych przy rozpalonym kominku. Z drugiej strony kominek nie tylko poprawia nastrój i wprowadza odpowiedni klimat do wnętrza – w małych budynkach może one być również kluczowym elementem systemu grzewczego. Wybierając odpowiednie rozwiązania, możemy skutecznie ogrzewać dom przy bardzo niskich kosztach.

Kominek w domku letniskowych – od czego zacząć?

Kluczową kwestią w wyborze kominka do domku letniskowego, jest zdecydowanie się na jedno z kilku rozwiązań. Do wyboru mamy między innymi wkłady kominkowe do obudowania, piec kaflowe oraz tak zwane kozy. Na co się zdecydować?

– Wszystko zależy między innymi od tego, jakie mamy wymogi w stosunku do kominka, a także jakie możliwości daje nam miejsce, w którym kominek ma się znaleźć – mówi specjalista firmy TanieKominy.plBardzo często wybieranym rozwiązaniem są wkłady żeliwne, które mogą zostać obudowane. Konstrukcja kominka jest dość ciężka, dlatego wymaga solidnego podparcia, nie powinna być stawiana w pomieszczeniach, gdzie podłoga nie została odpowiednio wzmocniona. Z drugiej strony to właśnie tego typu kominki dają największe możliwości, jeśli chodzi o efektywne ogrzewanie. Kozy to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ można je postawić praktycznie w każdym pomieszczeniu – wystarczy, żeby było ono wyposażone w połączenie z przewodem kominowym. Kozy są lekkie, łatwe w montażu i demontażu oraz bardzo estetyczne, jednak nie posiadają tak dużej wydajności w ogrzewaniu, jak wkłady. Piec kaflowy przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na swoją tradycyjną estetykę. Wykonuje się je z takich materiałów, jak cegły szamotowe, które magazynują ciepło i oddają je do pomieszczenia nawet przez wiele godzin po wygaszeniu ognia. Są one jednak również bardzo ciężkie i można je postawić wyłącznie w odpowiednio przygotowanych miejscach.

Jak zatem widać, wybór kominka do domku letniskowego zależ między innymi od tego, jaką funkcję przewidujemy dla tego urządzenia, a także warunków panujących w pomieszczeniu, w którym zamierzamy je ustawić.

Ogrzewanie domu z kominka

Kominek może służyć do ogrzewania nie tylko pomieszczenia, w którym się znajduje, ale też pozostałych. Wykorzystuje się w tym celu dwa rozwiązania – płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza. Płaszcz wodny to system rur wypełnionych wodą, umieszczony nad wkładem – podczas spalania drewna, woda wewnątrz płaszcza zostaje podgrzana, a dzięki połączeniu z domową instalacją grzewczą jest transportowana do grzejników w innych pomieszczeniach. System DGP to z kolei instalacja składająca się z kanalików powietrznych, które łącza kominek z pozostałymi pokojami – gorące powietrze jest po prostu do nich wtłaczane.

śr. ocena 0 / głosów 0