Idealne dla małych. Jakie drzwi zakupić do mieszkania o niewielkim metrażu?

Mały metraż, wielki problem – tak w skrócie można opisać wyzwania aranżacyjne, z którymi borykają się właściciele niewielkich mieszkań. W sytuacji, kiedy każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, wszelkie elementy wyposażenia powinny być należcie rozplanowane. Zasada ta tyczy się również drzwi wewnętrznych.

Drzwi to kluczowy element pomieszczenia, zamykający przestrzeń i stwarzający wrażenie prywatności. Co jednak w sytuacji, gdy ciasnota pokoju uniemożliwia instalację tradycyjnych drzwi wahadłowych? Wówczas najlepiej skorzystać z rozwiązań alternatywnych. Do takich należy inwestycja w drzwi przesuwne bądź łamane.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to systemy ruchomych skrzydeł. Skrzydło porusza się wzdłuż ściany po wytyczonej szynie, zamontowanej nad otworem drzwiowym bądź do nadproża. Szynę można zamaskować przy pomocy karnisza, w sposób niewidoczny na pierwszy rzut oka. Dzięki temu, całość systemu zyskuje nie tylko praktycznego, ale też estetycznego oblicza.

Wyróżniamy drzwi przesuwne naścienne i kasetowe. W pierwszym przypadku skrzydło drzwiowe nachodzi bezpośrednio na ścianę, w drugim chowa się w ściennej kasecie. Przykład modelowego rozwiązania naściennego można znaleźć w ofercie renomowanej firmy Windoor – producenta drzwi wewnętrznych i ościeżnic.

Drzwi łamane

Drzwi łamane – jak sama nazwa wskazuje – składają się ze skrzydła łamanego oraz z obudowy muru, bazującej na ościeżnicy blokowej. Obie połówki skrzydła drzwiowego posiadają przylgę wzdłuż krawędzi pionowej. Łączą się dzięki zawiasom sprężynowym, umożliwiającym zachowanie wzajemnej równoległości w pozycji zamkniętej.

Konstrukcja łamana znacząco ogranicza powierzchnię konieczną do właściwego funkcjonowania drzwi, a zarazem – podobnie jak drzwi przesuwne – stanowi ciekawy element aranżacji wnętrz. Zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń można zagospodarować według własnego uznania – np. dostawiając w niej nowe meble bądź akcesoria.