Fakty i mity o kotłach CO

Kotły wykorzystujące materiały opałowe takie jak węgiel czy drewno to tradycyjny sposób na wytworzenie ciepła w pomieszczeniach i wciąż niezwykle popularne rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej. Ze względu na długą historię użytkowania kotłów CO, wokół tej technologii ogrzewania narosło wiele mitów. Które stwierdzenia na temat tych urządzeń grzewczych są prawdziwe, a które można włożyć między bajki?

Kocioł grzewczy

Kotły CO są nieekologiczne

To stwierdzenie faktycznie jeszcze do niedawna było prawdziwe, jednak dzisiaj wraz z pojawieniem się innowacyjnych technologii można je uznać za mit. W dobie nowoczesnych kotłów niskoemisyjnych i przy zastosowaniu odpowiednich materiałów opałowych, ogrzewanie przy pomocy kotła CO może być ekologiczne. Znakomicie sprawdza się tu ekogroszek, który charakteryzuje się wysoką kalorycznością i niskim stopniem wilgotności oraz dobrym składem, w których znajduje się niewiele szkodliwych dla środowiska produktów niepalnych. W efekcie proces spalania tego paliwa pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Ekologicznym materiałem opałowym jest również pellet produkowany z biomasy – popiół po spaleniu tego paliwa może być wykorzystany w roli naturalnego nawozu. Do spalania tego typu paliw wykorzystuje się obecnie kotły 5. klasy charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną. Przykładowo sprawność kotłów marki Budmet Nocoń z serii Forest przekracza 96%. Dzięki temu uzyskując i utrzymując w pomieszczeniach pożądaną temperaturę, można wykorzystać mniej materiałów opałowych.

Kotły CO wymagają ciągłej obsługi

To stwierdzenie jest prawdą, ale tylko w przypadku starych kotłów zasypowych, od których stosowania obecnie się odchodzi. Nowoczesne urządzenia grzewcze, jak wspomniane w poprzednim akapicie kotły 5. klasy na pellet lub ekogroszek, wyposażone są natomiast w podajnik, który znacznie ułatwia obsługę całego systemu. Wystarczy bowiem jedynie uzupełnić zasobnik, z którego kocioł sam pobierze odpowiednią porcję paliwa i dostarczy ją do paleniska. W ten sposób możliwe jest utrzymanie procesu spalania nawet przez kilka dni. Zaletą tego typu urządzeń podajnikowych jest jednak nie tylko wygoda ich użytkowania, ale też ekonomiczny i ekologiczny charakter ich pracy. Za sprawą systemu sterowania zintegrowanego z mikroprocesorem i czujnikami temperatury, do kotła trafia bowiem określona ilość materiału opałowego i powietrza, która pozwala na utrzymanie ciepła w budynku zgodnie z ustalonymi parametrami.

Kotły CO są niebezpieczne

Tu znów mamy do czynienia z mitem wywodzących się z czasów, w których stosowano stare urządzenia grzewcze. Opisane w poprzednich punktach nowoczesne kotły CO wyposażone zostały w zaawansowane systemy sterowania i kontroli. Zarówno ich konstrukcja, która zapobiega niebezpiecznemu cofaniu się płomienia, jak i zabezpieczenia termiczne typu STB zapewniają bezpieczne użytkowanie kotła przez długie lata.

śr. ocena 0 / głosów 0