Fakty i mity na temat domów szkieletowych

Drewniane domy szkieletowe, potocznie zwane „kanadyjczykami” zawitały na polskim rynku na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Początkowy bum na tego typu konstrukcje szybko stał się przyczyną pewnych mitów na ich temat. Do dziś wiele z nich tkwi w świadomości społecznej, sprawiając, że domy te nie są w Polsce tak popularne, jak na przykład u naszych zachodnich sąsiadów i w Ameryce Północnej.

domy szkieletowe

Co z niską jakością domów szkieletowych?

Powszechnie przekonanie o tym, że domy szkieletowe są niższej jakości niż zwykłe domy z cegieł jest pokłosiem błędów, popełnianych przez niewykwalifikowane w tej dziedzinie ekipy budowlane na początku lat 90-tych. Brak kwalifikacji, wiedzy na temat tego typu konstrukcji, technologii oraz odpowiednio przygotowanych materiałów budowlanych sprawił, że pierwsze domy kanadyjskie były bardzo uciążliwe w eksploatacji. Obecnie jednak nie brakuje na polskim rynku firm, które specjalizują się budowaniu domów szkieletowych i obiekty przez nie stawiane w niczym nie ustępują budynkom murowanym. Jedną z nich jest firma ITS, z powodzeniem działająca w branży już od ponad 20 lat.

Budowa domu szkieletowego trwa bardzo krótko

Jest to fakt i jedna z przyczyn, dla których inwestorzy i osoby prywatne decydują się na tego typu zabudowę. Postawienie i wykończenie domu typu kanadyjskiego zajmuje średnio około pięciu tygodni – czas ten może zmieniać się w zależności od wielkości domu. Ogólnie czas potrzebny na budowę jest kilkukrotnie krótszy niż w przypadku domu ceglanego o tych samych wymiarach.

Jak często zdarzają się usterki w domach szkieletowych?

Wiele osób twierdzi, że domy szkieletowe są konstrukcjami bardzo awaryjnymi i wymagają wielu kosztownych napraw w trakcie eksploatacji. Nie jest to do końca prawda, gdyż to, czy w naszym domu będziemy mieli do czynienia z usterkami zależy tylko i wyłącznie od jakości użytego do budowy materiału, profesjonalizmu ekipy budowlanej oraz tego, czy sami dbamy o nasz dom. W trakcie budowy ceglanego również można popełnić mnóstwo błędów, których późniejsze usunięcie będzie kosztowne i pracochłonne – nie ma żadnej reguły stwierdzającej, że jeden typ domu jest z natury bardziej narażony na usterki, niż drugi.

Wartość domu szkieletowego

Krążące na temat domów szkieletowych mity mają niestety poważny wpływ na rzeczywistość, mianowicie – sprawiają, że domy szkieletowe dość szybko tracą swoją wartość. Nawet właściciele dobrze wykonanych i zadbanych domów szkieletowych często miewają problemy ze sprzedażą nieruchomości, gdyż potencjalni klienci – pod wpływem błędnych wyobrażeń o tego rodzaju zabudowie – nie są w ogóle zainteresowani kupnem. Jest to jednak duży błąd.

Domy wykonane z drewna potrafią być równie trwałe, jak te wykonane z innych materiałów. Pamiętajmy jednak, żeby decydując się na ich budowę wybrać dobrego, doświadczonego wykonawcę. Taką firmą z pewnością jest ITS z Koszalina, która ma już na swoim koncie bardzo wiele ukończonych projektów.