Etapy budowy drewnianego domu szkieletowego

Drewniane domy są przyjazne środowisku, zdrowsze dla swoich mieszkańców przez wykorzystanie naturalnego surowca, są też bardzo klimatyczne i stosunkowo tanie. Kolejną ich zaletą jest bardzo szybka, „sucha” budowa – murowanie i betonowanie nie wchodzi w grę, stąd możliwość wybudowania takiego domu nawet zimą. Nadzorowanie pracy fachowców jest niekiedy uciążliwe i wymaga zaangażowania, dlatego najlepiej poznać etapy budowy drewnianego domu. Lekkie konstrukcje szkieletowe mogą powstać już w trzy miesiące.

Pierwsze kroki

Drewniane domy szkieletowe mogą być domami mieszkalnymi, czyli całorocznymi, lub rekreacyjnymi – takimi, w których miło wypocząć latem. Fundamenty, instalacje i samo wykończenie domu całorocznego będzie inne, niż w przypadku domków „letniskowych”. Drewniany dom całoroczny będzie wymagał trochę innych materiałów końcowych, może mieć nieco inną konstrukcję, inaczej rozmieszczone pomieszczenia. To samo dotyczy elementów ważnych, takich jak ogrzewanie (system ogrzewania domu). O tym, czy w konkretnym domu lepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, czy np. kominkowe powinien zdecydować specjalista. Dobra firma budowlana musi zadbać o każdy szczegół – nie wszyscy klienci są przecież znawcami! Tuż po zakiełkowaniu pomysłu na budowę domu należy zdecydować o jego charakterze i przeznaczeniu, przeliczyć pieniądze i zatrudnić fachowców z firmy zajmującej się drewnianymi domami szkieletowymi. Trzeba uwzględnić też czas budowy – konstrukcja w stanie deweloperskim, lub „pod klucz” wymaga dłuższego czasu. Szczegóły zawsze omawia się ze specjalistą, który powinien poinformować o wszelkich ewentualnych trudnościach, zasugerować najlepsze rozwiązania i sporządzić plan działania. Niektóre firmy budowlane np. LIGAR Jerzy Grabski zajmują się też załatwianiem – bez zbędnego kłopotu – pozwoleń na budowę i formalnościami związanymi z oddaniem domu do użytku. Pozwolenie na budowę to pierwszy i najistotniejszy krok. Bez niego rozpoczęcie prac nie będzie możliwe.

Kolejne decyzje i początek budowy

Decydując o wyborze drewna warto wziąć pod uwagę jego wilgotność, najlepsza będzie tradycyjna, ciemniejąca z czasem sosna, lub świerk. Konstrukcję wypełnia się materiałem izolacyjnym i zabezpiecza poszyciem od środka i na zewnątrz, co usztywnia całość i stanowi elewację. Poszycie może składać się z płyt OSB, ukośnie położonych desek drewnianych, lub np. sidingu. Aby dom posiadał zabezpieczenie przed wilgocią, pod okładziną w środku dodaje się warstwę paroizolacyjną, pod zewnętrzną – wiatroizolację. Dobrych jakościowo materiałów nie wolno zastępować folią ogrodową, czy papą, każdy element domu drewnianego musi być dobrany przez rzetelnych wykonawców. Błędne wybory są niestety kosztowne – naprawy i wymiany elementów generują wydatki, których można uniknąć pozostając we współpracy z dobrym fachowcem.

Od fundamentów po detale i ozdoby

Po położeniu fundamentu i wykonaniu solidnej konstrukcji z trwałego drewna przychodzi czas na zadaszenie i wybór instalacji hydraulicznej. W domach drewnianych szkieletowych przewody hydrauliczne montuje się i naprawia w prosty, szybki sposób. Po wylaniu posadzki warto przemyśleć sprawę centralnego odkurzacza, który pomoże utrzymać dom w czystości. Ściany ociepla się, strefy podokienne dodatkowo wzmacnia. Decydujemy o dodatkowych źródłach zasilania np. kominku, we współpracy z fachowcem wybieramy również elewację i wykończenie naszego domku szkieletowego. W dużym skrócie – to już wszystko. Teraz wchodzimy, urządzamy według upodobań i cieszymy się domem marzeń!