Dom drewniany czy murowany? Kryteria wyboru

Dom drewniany to rozwiązanie, które do niedawna popularne było głównie w budownictwie letniskowym. Obecnie coraz częściej inwestorzy rezygnują z domów murowanych na rzecz całorocznych drewnianych domów szkieletowych. Coraz bardziej doceniają bowiem zalety drewna jako materiału budowlanego. Dlaczego zatem warto budować z drewna?

dom z drewna

Krótszy czas budowy

Czas to jedno z najważniejszych kryteriów, jakimi inwestor musi kierować się przy budowie domu. Naturalnie, im krótszy czas realizacji inwestycji, tym lepiej. Budowa domu przy wykorzystaniu drewna jako głównego materiału budowlanego, trwa zdecydowanie krócej niż budowa domu murowanego. Drewniany dom szkieletowy może bowiem zostać wzniesiony od podstaw nawet w trzy miesiące.

Profesjonalne firmy, które specjalizują się w projektowaniu oraz budowie domów drewnianych, zazwyczaj przygotowują większość elementów konstrukcyjnych we własnym zakresie. Następnie dostarczają je na plac budowy i dokonują montażu. Przy budowie takiego domu wykorzystywane są głównie materiały suche. W trakcie budowy domu z drewna nie zachodzi więc konieczność przerywania prac w celu wyschnięcia materiałów, tak jak ma to miejsce w przypadku wznoszenia murów na zaprawie oraz wylewania wieńców, podciągów i nadproży. Ponadto – z tego samego powodu – dom drewniany może zostać wybudowany także w zimie oraz szybciej oddany do użytku.

Mniej materiałów i pracy

Drewno to materiał budowlany, który wyróżnia się lekkością. Dzięki temu drewniany dom może zostać wybudowany w lokalizacji, w której występują gorsze warunki gruntowe. Ponadto budynek może zostać wzniesiony na mniejszym fundamencie. Mniejszy fundament oznacza zaś mniejszą ilość materiałów oraz mniejszy nakład pracy. To z kolei pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycji.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Ligar, która specjalizuje się w projektowaniu oraz budowie drewnianych domów szkieletowych: Dodatkowo niska waga, wysoki stopień wytrzymałości oraz łatwość w obróbce sprawia, iż drewno umożliwia łatwe i szybkie przeprowadzanie prac takich jak np. zmiana lokalizacji gniazda elektrycznego. W drewnianym domu możemy bowiem dokonać tego w kilkanaście minut i bez konieczności kucia ścian. Konstrukcja drewniana charakteryzuję się także tym, że w porównaniu z konstrukcją murowaną łatwiej jest ją rozbudować lub przebudować. Ściany drewniane są także cieńsze od ścian murowanych, to z kolei umożliwia uzyskanie w domu dodatkowej przestrzeni.

Ekonomia i ekologia

Wyżej m.in. przy okazji fundamentów, wspominaliśmy o tym, iż drewno jako materiał budowlany pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z inwestycją. Kolejnym powodem, dla którego drewniane domy generują mniejsze wydatki, jest redukcja kosztów ogrzewania. Odpowiednio zabezpieczone drewniane ściany zapewniają bowiem wysoki stopień izolacyjności cieplnej.

Ponadto drewno jest materiałem naturalnym. Wykorzystując go, przyczyniamy się do ochrony środowiska. Ponadto drewno, nawet poddane już procesowi obróbki pochłania dwutlenek węgla. Może ono również bardzo pozytywnie wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jak pokazują badania, osoby, które mieszkają w drewnianych domach oraz te, które korzystają z drewnianych mebli, lepiej sypiają, a ich odporność jest wyższa. Różnice te związane są z redukcją stresu, jaka ma miejsce dzięki dobroczynnemu wpływowi drewna na organizm ludzki.

śr. ocena 5 / głosów 1