Do czego służą ściągacze hydrauliczne

Ściągacze hydrauliczne to urządzenia wykorzystywane m.in. do demontażu części znajdujących się na wałach, a także do transportu na krótkich dystansach. Stosowane są powszechnie w zakładach mechaniki samochodowej, stoczniach, kopalniach czy walcowniach. Przed wynalezieniem ściągaczy do wykonywania analogicznych zadań stosowane były urządzenia bazujące na mechanicznym działaniu tłoków i kół zębatych.

sciagacz-hydrauliczny

Jak działa ściągacz mechaniczny

Działanie ściągaczy mechanicznych, takich jak te znajdujące się w ofercie firmy Mechanizacja, opiera się na zasadach hydrauliki, a więc wykorzystania siły płynów pod ciśnieniem jako medium, które przenosi energię. W momencie uruchomienia dźwigni ściągacza na głowicę hydrauliczną wywierane jest ciśnienie. W efekcie, na skutek zwiększenia ciśnienia płynu, dochodzi do zwarcia na danym przedmiocie szczypiec. Następnie jest on unoszony. Co ciekawe, średnica wału ściągacza hydraulicznego przekłada się na jego możliwości udźwigu. Na przykład ściągacz z wałem o średnicy od 89 do 1400 mm jest w stanie udźwignąć nawet 50 ton.

Zalety ściągaczy hydraulicznych

Podstawową zaletą ściągaczy hydraulicznych jest ich zdolność do wytwarzania ogromnej siły. Dzięki prostej obsłudze za pomocą dźwigni można dokładnie kontrolować przez cały czas pozycję i obciążenie szczypiec. Przekłada się to ponadto na wysokie bezpieczeństwo pracy. Jeszcze jednym atutem jest stosunek mocy do ciężaru i o wiele skuteczniejszy sposób wydatkowania energii niż ma to miejsce w przypadku urządzeń mechanicznych. Nic więc dziwnego w tym, że ściągacze hydrauliczne znajdują tak szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są powszechnie w załadunku dla transportu morskiego oraz w branży budowlanej, gdzie służą jako urządzenia przeładunkowe. Ich zastosowanie jest jak widać bardzo szerokie, a to wcale nie koniec.

Gdzie używa się ściągaczy hydraulicznych

Ponadto ściągacze hydrauliczne spotkać można w zakładach motoryzacyjnych. Stosowane są tam przy pracach montażowych i naprawach np. do zdejmowania łożysk osadzonych na wałach. Oprócz tego ściągacze wykorzystuje się w rolnictwie i lotnictwie. Służą do demontażu kół zębatych, łożysk, a także piast czy bębnów. Dzięki siłownikowi hydraulicznemu wykonywanie tego typu prac nie wymaga dużej siły. Ściągacze hydrauliczne to urządzenia w zasadzie wielozadaniowe. Na ogół jednak stosowane są do usuwania łożysk z wałów. Nic więc dziwnego, że spotkać się z nimi można w zasadzie w każdym warsztacie mechanicznym, kopalni, walcowni i nie tylko.

śr. ocena 5 / głosów 5