Dlaczego warto zdecydować się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to technologia nienowa, lecz wciąż dość mało popularna w Polsce. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze korzyści płynące z zastosowania jej w naszym domu bądź mieszkaniu. Dużo ciepła przy małych kosztach Jedną z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego jest fakt, że instalacja tego typu może nam przynieść sporą oszczędność energii cieplnej. Wszystko dzięki dużo większej […]

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to technologia nienowa, lecz wciąż dość mało popularna w Polsce. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze korzyści płynące z zastosowania jej w naszym domu bądź mieszkaniu.

Dużo ciepła przy małych kosztach

Jedną z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego jest fakt, że instalacja tego typu może nam przynieść sporą oszczędność energii cieplnej. Wszystko dzięki dużo większej niż w przypadku grzejników naściennych efektywności w dostarczaniu ciepła.

– Należy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach – mówi specjalista firmy Rotal – Pierwszą z nich jest znany fakt, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i ucieka ku górze. Druga to skłonność ludzkiego ciała do oddawania największej ilości ciepła przez swą dolną część, czyli nogi oraz stopy.  Mając to na uwadze zauważymy, że ogrzewanie naścienne jest nieefektywne, bowiem ogrzewa jedynie powietrze zgromadzone w swoim najbliższym otoczeniu, które natychmiast ulatuje ku górze, nie wypełnia dolnych partii pomieszczeń. Podłoga w takim rozwiązaniu pozostaje zimna i ciało w kontakcie z nim ulega wyziębieniu. Żeby nie dopuścić do takie sytuacji, grzejniki ścienne muszą pracować z bardzo dużą intensywnością i pobierać duże ilości ciepła z instalacja grzewczej. A to kosztuje. Ogrzewanie podłogowe pozwala w znacznym stopniu wyeliminować te problemu, bowiem zapewnia równomierne ogrzewanie powietrza oraz ciepło dla dolnych części naszego ciała. Dzięki temu można zmniejszyć temperaturę ogrzewania o około 2 stopnie, by utrzymać taką samą temperaturę, jak w przypadku ogrzewania ściennego. Nasz komfort pozostanie ten sam, a podaż energii cieplnej oraz koszty ogrzewania spadną o nawet 12% w skali roku.

Lepsze parametry powietrza

Zalety ogrzewania podłogowego na tym się nie kończą. Ma ono również istotny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. Grzejniki naścienne mają tendencję do nadmiernego wysuszana powietrza, co jest bardzo niezdrowe dla naszych organizmów. Dzięki temu, że ogrzewanie podłogowe może pracować z mniejszą intensywnością bez spadku komfortu domowników, powietrze zachowuje optymalny poziom wilgotności. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe pozwala ograniczyć ruch drobin kurzu w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ ciepło rozprzestrzenia się poprzez promieniowanie, a nie konwekcję, jak w przypadku grzejników ściennych. Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie do domów zamieszkanych przez alergików.

Oszczędność miejsca

Przewaga ogrzewania podłogowego nad ściennym tkwi w jeszcze jednej kwestii – jest ono całkowicie niewidoczne. Jest to istotne, jeśli planujemy dokładnie wykorzystać dostępną przestrzeń, np. pod oknami czyli w miejscach gdzie zwykle montowane są kaloryfery. Usunięcie kaloryferów jest z jednej strony estetyczne, z drugiej praktycznie, bowiem pozwala nam ustawić meble w dowolnym miejscu, bez ryzyka, że meble ograniczą rozprowadzanie ciepło po pokoju. Niemniej ważny jest projekt ogrzewania podłogowego – możemy zawczasu opracować aranżację pokoi i ułożyć instalację tak, by nie znajdowała się pod meblami. W ten sposób ograniczymy straty ciepła.

śr. ocena 5 / głosów 1