Dlaczego warto zapoznać się z planem miejscowym przed zakupem działki?

Jeżeli Twój pomysł budowy domu wyszedł już spoza sfery marzeń i przystępujesz do konkretnych planów jego realizacji, stoi przed Tobą wiele trudnych zadań i decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór i zakup działki budowlanej. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę na tym etapie i dlaczego ważne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania.

dzialka-budowlana

Szukając działki pod budowę domu większość osób kieruje się przede wszystkim lokalizacją i ceną. W tym momencie warto jednak zauważyć, że nie na każdej działce postawienie budynku mieszkalnego będzie możliwe – podpowiada nasz rozmówca z INLAND BIMO PROPERTY.

Przykładowo, jeśli upatrzyłeś sobie działkę na gruntach rolnych, dla których nie ustalono miejscowego planu zagospodarowania terenu, nie będziesz mógł budować, chyba że zostaniesz rolnikiem.

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Układ budynków w żadnej miejscowości nie jest przypadkowy. Samowola we wznoszeniu obiektów budowlanych prowadziłaby do chaosu przestrzennego, co nie tylko wpływałoby negatywnie na krajobraz, ale też mogłoby stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem każdej inwestycji konieczne jest uzyskanie zezwolenia na budowę.

To, czy dany inwestor otrzyma zezwolenie na budowę, zależy od wielu czynników. Kluczową rolę odgrywa zgodność projektu właśnie ze wspomnianym planem miejscowym (MPZP). Miejscowy plan zagospodarowania terenu to akt prawa obowiązującego w danej gminie. W MPZP znajdziemy informacje na temat dokładnego przeznaczenia danych gruntów, warunkach ich zagospodarowania i zabudowy, a także rozmieszczenia okolicznych instytucji użyteczności publicznej.

MPZP obejmuje dwie najważniejsze części. Pierwszą z nich jest uchwała, czyli część tekstowa, druga zaś stanowi załącznik graficzny, obrazujący plan zagospodarowania przestrzennego.

Po co zapoznawać się z planem miejscowym?

W sytuacji gdy wiesz już, że na wybranej działce dozwolona jest budowa domu jednorodzinnego, lektura planu miejscowego może wydawać Ci się zbędna. Nic bardziej mylnego. Nawet posiadając działkę budowlaną nie masz pełnej dowolności co do wyboru projektu domu – musi on być zgodny z obowiązującymi lokalnie standardami kształtowania zabudowy. Zawarte w MPZP zasady określają więc m.in. dopuszczalną linię zabudowy i wielkość budynku.

Jednak plan miejscowy nie nakłada na inwestorów jedynie ograniczeń. Zawarte w nim informacje pozwolą Ci też uniknąć ewentualnej pomyłki, jeżeli zależy Ci na konkretnych warunkach panujących w otoczeniu. Jeśli ważne jest dla Ciebie, by za kilka lat obok Twojego domu nie rozpoczęto budowy ruchliwej trasy albo np. fabryki, taką pewność uzyskasz właśnie dzięki lekturze MPZP.

śr. ocena 5 / głosów 4