Czym powinny się charakteryzować funkcjonalne meble kuchenne

Planując i projektując swoją nową kuchnię, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na wybór mebli kuchennych. Stanowią one bowiem serce naszej kuchni oraz zapewniają miejsce, w którym będziemy przechowywali produkty żywnościowe, mały sprzęt AGD oraz akcesoria. Meble kuchenne powinny być więc przede wszystkim funkcjonalne tak, aby zapewnić nam maksymalną wygodę oraz komfort korzystania z nich.

nowoczesne szafki kuchenne

Meble kuchenne – półki czy zamknięte szafki i szuflady?

Bardzo ważną decyzją, jaką musimy podjąć, planując aranżację naszej kuchni, jest wybór szafek. Postawić możemy bowiem zarówno na otwarte półki, jak i na tradycyjne, zamknięte szafki kuchenne. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety dlatego, w miarę dostępnego miejsca, warto umieścić w swojej kuchnia oba rodzaje tych mebli. Na otwartych półkach możemy bowiem ustawić przyprawy i ozdoby kuchenne, dzięki czemu nasza kuchnia nabierze charakteru oraz będziemy mieli łatwy i szybki dostęp do często używanych przedmiotów.

Z kolei w zamkniętych szafkach i szufladach możemy umieścić produkty żywnościowe, przybory kuchenne, mały sprzęt AGD i inne akcesoria, które nie chcemy, aby były widoczne na zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwoli więc na utrzymanie porządku w naszej kuchni oraz doda jej estetyki. Wybierając zamknięte szafki oraz szuflady, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na ich rozmiary, pojemność oraz na wybór systemów ich zamykania. Pamiętajmy też, aby wybierać wszystkie meble od jednego dystrybutora, np. firmy 33 Meble, aby zachować jednolitą estetykę.

Systemy zamykania szafek oraz szuflad, w które warto zainwestować

Aby móc wygodnie korzystać z zamykanych szafek kuchennych oraz szuflad na akcesoria należy przy projektowaniu mebli uwzględnić ich rozmiary oraz dobrać do nich odpowiednie systemy zamykania drzwiczek. Możemy postawić zarówno na drzwiczki, które otwierają się z boku, jak i na takie, które otwierają się do góry. W zależności od wysokości, na której znajdą się nasze szafki, wybierzmy najlepszy dla nas sposób otwierania się drzwiczek. Systemy otwierania i zamykania drzwiczek powinny posiadać także tzw. spowalniacz, który zapobiega uderzeniu drzwiczek o szafkę podczas ich zamykania. Jego obecność sprawia, że drzwiczki szafki zamykają się płynnie oraz delikatnie. Podobne rozwiązanie warto także zastosować w szufladach, dzięki czemu będą one cicho wracały na swoje miejsce, co wpłynie na wygodę codziennego z nich korzystania.

Przy wyborze systemów do szafek i szuflad kuchennych postawmy na sprawdzone rozwiązania od znanych producentów. Charakteryzują się one bowiem wysoką jakością oraz wytrzymałością, przez co nasze meble będą funkcjonalne przez wiele lat.

śr. ocena 5 / głosów 1