Czym są tzw. oddychające ściany?

Wiele osób błędnie rozumie termin tak zwanej oddychającej ściany. Część z nich traktuje tę definicję jako standardowy proces oddychania, co w tym przypadku oznaczałoby przepuszczalność powietrza przez ten element budynku. Jest to jednak błędne rozumowanie. Ściana oddychająca pozwala na przepuszczanie pary wodnej, a to przekłada się na poprawę wewnętrznego klimatu pomieszczeń. Zjawisko oddychającej ściany Specjalista […]

Wiele osób błędnie rozumie termin tak zwanej oddychającej ściany. Część z nich traktuje tę definicję jako standardowy proces oddychania, co w tym przypadku oznaczałoby przepuszczalność powietrza przez ten element budynku. Jest to jednak błędne rozumowanie. Ściana oddychająca pozwala na przepuszczanie pary wodnej, a to przekłada się na poprawę wewnętrznego klimatu pomieszczeń.

Zjawisko oddychającej ściany

Specjalista z firmy Hard Chris Krzysztof Tomera zauważa: Pojęcie oddychających ścian można podzielić na dwa podstawowe zjawiska. Zalicza się do nich transportowanie pary wodnej przez ścianę – na zewnątrz, jak również sorpcję oraz desorpcję wilgoci znajdującej się w murach obiektu. Dwa, skomplikowane terminy, które zostały wspomniane, to nic innego jak pochłanianie oraz odparowywanie wilgoci z budynku.

W dużym uproszczeniu – funkcje ściany można porównać do wdechu i wydechu. Pierwsza czynność rozumiana jest jako proces osiadania cząsteczek wody na powierzchni komórek ściany – jest to sorpcja. W przypadku, kiedy ściana znajduje się w suchym środowisku, następuje praktycznie automatyczne zjawisko desorpcji, czyli oddania znajdującej się w niej wody do atmosfery. Ściana wówczas wysycha – proces ten może zostać zakwalifikowany, jako wydech.

W tradycyjnym budownictwie murowanym wartość pary wodnej może wynieść jedynie 0,09% masy elementu, np. standardowej czerwonej cegły. Różnica jest natomiast bardzo zauważalna w porównaniu do budownictwa drewnianego, gdzie poszczególne elementy mogą wchłaniać nawet do 10% wody.

Nowoczesne budownictwo – oddychające ściany to podstawa

Stosowanie oddychających ścian w budownictwie staje się obecnie standardem. Coraz częściej do ich budowania wykorzystywane są materiały o wysokim poziomie paroprzepuszczalności. Dzięki temu mają one możliwość transportowania pary wodnej znajdującej się wewnątrz pomieszczeń, na zewnątrz. Proces ten zachodzi zawsze, kiedy jej stężenie jest zbyt wysokie.

Jakie kwestie mają wpływ na stan wilgotności w domach i mieszkaniach?

Należy pamiętać, że na pojawianie się pary wodnej w pomieszczeniach ma wpływ wiele czynników – począwszy od standardowej kąpieli, poprzez gotowanie obiadu, sen czy nawet ustawienie dużej ilości roślin. Sam proces usuwania wilgoci jest natomiast niezwykle istotny, nie tylko dla obiektu, ale również dla przebywających w nim osób. Odpowiednie wyrównywanie jego poziomu wewnątrz budynku pozwala na uniknięcie efektu suchości
w mieszkaniu.

Zastosowanie nowoczesnych materiałów pozwalających na pełne oddychanie ścian jest niezwykle istotne dla ochrony budynku. W sytuacji, gdyby np. doszło do zalania danego lokalu, to po jego osuszeniu, ściany w dalszym ciągu zachowują swoje właściwości. Co więcej, nie pojawia się w takich przypadkach rozwój szkodliwych drobnoustrojów, co w przypadku ścian nieoddychających byłoby nieuniknione. Nie bez powodu jest to więc rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób.

śr. ocena 0 / głosów 0