Czym charakteryzuje się zabudowa bliźniacza?

Współcześnie niemal każdy z nas marzy o mieszkaniu w pięknym miejscu. Na szczęście do wyboru jest kilka rozwiązań z tym związanych. Zwolennicy wielkomiejskiej energii, doceniający codzienne funkcjonowanie z sąsiadami, najczęściej wybierają mieszkania. Natomiast ci, którzy preferują większą prywatność i spokój wybierają raczej domy – między innymi w zabudowie bliźniaczej. Co wyróżnia takie nieruchomości, czyli jak rozpoznać tzw. bliźniaka?

Zabudowa bliźniacza

Samodzielność nieruchomości w zabudowie bliźniaczej

Inwestycje w zabudowie bliźniaczej są nierzadko mylone z domami wielorodzinnymi. To błędne przeświadczenie jest, oczywiście, uzasadniane. Słowo „bliźniak” kojarzy nam się z jednym domem, który jest dzielony przez dwie rodziny. Natomiast prawdziwe znaczenie nieruchomości w zabudowie bliźniaczej jest wyraźnie odmienne od podanego – mówi przedstawiciel biura architektonicznego GIGAarchitekci z Mikołowa.

Co więc cechuje tzw. bliźniaki? Przede wszystkim samodzielność dwóch obiektów, które składają się na jedną inwestycję o charakterze bliźniaczym. Oznacza to, że domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej muszą być oddzielnymi jednostkami, czyli nie mieć przede wszystkim wspólnej ściany. Każdy z budynków składających się na tzw. bliźniaka musi mieć osobną ścianę oddzielenia przeciwpożarowego – która, co więcej, ma się znajdować po stronie bliższej sąsiadowi.

Samodzielność konstrukcyjna, wymagana od domów w zabudowie bliźniaczej, wyrażana jest także w odrębności dachów obu obiektów. Niemożliwe jest, by obie części bliźniaka miały jeden dach – wówczas nie można ich nazwać osobnymi jednostkami. Także instalacje tych dwóch „połówek” muszą być odrębne. Oznacza to, że każdy dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej powinien mieć np. własne przyłącza czy szambo.

A więc podstawą uznania planowanej inwestycji za bliźniaczą jest odrębność konstrukcyjna dwóch części, które mają finalnie tworzyć tzw. bliźniaka. Części wspólne są niedopuszczalne, w innym wypadku domy uznane zostaną za jedną nieruchomość, czyli na przykład dom wielorodzinny. Dlatego właśnie tak ważne jest, by przed realizacją inwestycji skutecznie udowodnić znamiona charakteru bliźniaczego, które dotyczą planowanej budowy.

Pamiętajmy – niektóre aspekty projektu mogą zostać zakwestionowane. Dzieje się tak między innymi w przypadku fundamentów: jeden organ uzna, że domy w zabudowie bliźniaczej mogą mieć wspólny fundament, a drugi wyraźnie się temu sprzeciwi.

Wygląd tzw. bliźniaka

Wiele pytań stawianych w kontekście specyfiki domów w zabudowie bliźniaczej dotyczy też ich wyglądu. Dużo osób zastanawia się nad tym, czy dwa obiekty, które wspólnie tworzą tzw. bliźniaka, muszą wyglądać w identyczny sposób. Budynki tego typu powinny stanowić spójną zabudowę o jednolitym charakterze, jednak nie muszą być identyczne czy nawet podobne. Warto natomiast projektować takie budynki w sposób zapewniający sprawiedliwy dostęp do np. nasłonecznienia (czyli niekoniecznie symetrycznie), aby nie powstawały „lepsze” i „gorsze” segmenty. Dlatego każda z części takiego obiektu powinna być zaprojektowana indywidualnie z naciskiem na uwzględnienie wszystkich uwarunkowań, a nie na bliźniaczy, często bezmyślnie symetryczny, charakter zabudowy.

śr. ocena 5 / głosów 18