Czym charakteryzują się rusztowania ramowe?

Rusztowania są nieodzownie potrzebną konstrukcją podczas prac na wysokościach. W trakcie budowy czy remontu budynku niemożliwe byłoby dosięgnąć rękoma poziomu pierwszego piętra, nie mówiąc już o wyższych kondygnacjach. Rusztowania stosowali już starożytni Grecy, Egipcjanie, Chińczycy oraz Nubijczycy. Dzisiaj ich rola wcale nie jest mniejsza, a jednym z rodzajów takich konstrukcji są rusztowania ramowe.

rusztowania

Rusztowania ramowe – podstawowe informacje

Rusztowania ramowe to rusztowania budowlane, dzięki którym możliwe jest stawianie różnego rodzaju konstrukcji. Stosując wsporniki i dźwigary, robotnicy mogą w prostu sposób wykonywać powierzone im zadania, również przy obiektach o skomplikowanych kształtach.

Rusztowania mogą mieć różne rozmiary, w zależności od potrzeb konkretnej budowli. Najważniejsze, aby spełniały wyznaczone normy techniczno-eksploatacyjne oraz posiadały certyfikat bezpieczeństwa, nadany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Rusztowania ramowe charakteryzują się funkcjonalnością i uniwersalnością zastosowań. W jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzają?

Zastosowanie rusztowań ramowych

Rusztowania ramowe najlepiej jest wykorzystywać podczas:

  • docieplania,
  • malowania,
  • tynkowania itp.

Są to różnego rodzaju prace murarskie, montażowe oraz renowacyjne. W przypadku działań wymagających magazynowania materiałów, wymagana jest większa szerokość pomostu. Ponadto rusztowania ramowe można z powodzeniem zastosować przy budowie scen oraz platform podsufitowych. Nadają się też jako konstrukcje do trybun okolicznościowych w trakcie imprez kulturalno-rozrywkowych lub konstrukcje do stanowisk kamer telewizyjnych.

 Zalety rusztowań ramowych

Z zastosowaniem rusztowań ramowych wiąże się wiele zalet. Nasz rozmówca z firmy Euro-Rusztowania we Wrocławiu podkreśla pierwszą z nich:

Przede wszystkim rusztowania ramowe pozwalają w szybki i pewny sposób stworzyć obudowanie konstrukcji budowlanej, względem której będą wykonywane prace.

Ponadto rusztowania charakteryzują się bardzo prostym oraz logicznym sposobem montażu. Dzięki temu są bezpieczne i praktyczne, nawet przy dużych wysokościach.

Rusztowania ramowe są stabilne dzięki zastosowaniu pomostów i stężeń. Poziome i ukośne elementy tworzą stabilne ramy do wykonywania nawet najtrudniejszych prac. Na każdej kondygnacji ułożone są płaskie podesty, dzięki którym możliwe jest bezpieczne poruszanie się. Tak samo łatwo, jak stawia się rusztowania ramowe, można jest zdemontować. Należy również dodać, że ten rodzaj rusztowań idealnie sprawdza się, gdy zachodzi konieczność zmiany szerokości pomostów. Szukając firmy, w której będziemy mogli wynająć rusztowania, kluczową uwagę przykładajmy do ich jakości, gwarantującej bezpieczną pracę na wysokościach.

śr. ocena 5 / głosów 1