Czy klimatyzator może zastąpić system wentylacji?

Zdarza się, że w mowie potocznej terminy klimatyzacja i wentylacja używane są zamiennie. W rzeczywistości to dwa zupełnie różne systemy, których zadania są całkowicie inne. Czy w takim wypadku jedno może zastąpić drugie? Czy któreś z tych rozwiązań można uznać za ważniejsze? Czy klimatyzacja i wentylacja są w stanie ze sobą współpracować? Odpowiedzi na wszystkie […]

Urządzenie do klimatyzacji

Zdarza się, że w mowie potocznej terminy klimatyzacja i wentylacja używane są zamiennie. W rzeczywistości to dwa zupełnie różne systemy, których zadania są całkowicie inne. Czy w takim wypadku jedno może zastąpić drugie? Czy któreś z tych rozwiązań można uznać za ważniejsze? Czy klimatyzacja i wentylacja są w stanie ze sobą współpracować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Różnice pomiędzy klimatyzacją i wentylacją

Klimatyzacja i wentylacja to dwa kompletnie różne systemy, których nie należy mylić ze sobą. Klimatyzacja ma za zadanie utrzymać w mieszkaniu komfort cieplny. Najczęściej wykorzystywana jest latem, by schłodzić wnętrze, ale nowoczesne klimatyzatory wyposażone są także w funkcję grzania, dzięki czemu mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła w chłodniejszych miesiącach. Dzięki zastosowaniu filtrów mogą również oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń. Klimatyzacja jest coraz częstszym widokiem w biurach i domach. Na pewno przydaje się podczas upałów, jednak mimo wszystko nie można uznać jej za element niezbędny.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku wentylacji. Głównym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest ciągła wymiana powietrza zużytego na świeże. Sprawia ona, że osoby przebywające we wnętrzu mogą zawsze oddychać czystym powietrzem. Pozbywa się nieprzyjemnych zapachów oraz nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach. Ma więc pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie i zdrowie człowieka, ale też na stan obiektu, zapobiegając powstawaniu pleśni. Bez prawidłowo działającej wentylacji żaden budynek nie może prawidłowo funkcjonować.

Tradycyjnym rodzajem wentylacji jest system grawitacyjny, który wymienia powietrze w sposób naturalny. Czyste powietrze dostaje się do środka przez nieszczelności w oknach i drzwiach oraz nawiewniki, a zużyte unosi się do góry i wydostaje się na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi. W nowoczesnym budownictwie stosowana jest wentylacja mechaniczna, w której przepływ powietrza wymuszany jest za pomocą wentylatorów. Coraz częściej jednym z jej elementów jest rekuperator, który odzyskuje część ciepła z usuwanego powietrza, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania.

Najlepiej w tandemie

Klimatyzacja i wentylacja służą więc do zupełnie czego innego. Nie znaczy to, że trzeba wybierać między jednym a drugim. Wręcz przeciwnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na oba te systemy, gdyż będą ze sobą doskonale współpracować – tłumaczy specjalista z firmy WASO KLIM, która zajmuje się zarówno montażem klimatyzacji, jak i wentylacji. Klimatyzacja zadba o niezbędny chłód w gorące dni, a wentylacja sprawi, że domownicy czy pracownicy będą mogli zawsze oddychać świeżym powietrzem, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Zaprzęgnięcie do współpracy klimatyzacji i wentylacji to sposób na korzystny mikroklimat w domu i biurze przez cały rok.

śr. ocena 0 / głosów 0