Co powinna obejmować infrastruktura działki budowlanej?

Będziemy mówić o działce budowlanej, na której można postawić normalny dom mieszkalny i to nie gdzieś na odludziu, lecz w miejscu, gdzie nasze wszystkie podstawowe potrzeby życiowe mogą być w miarę łatwo zaspokojone. W domu oczywiście nie może zabraknąć niczego, z tego wszystkiego, co współczesna cywilizacja nam dzisiaj oferuje. Czym zatem powinna się charakteryzować działka, by można było na niej taki dom wybudować?

Działka budowlana

O użytkowej wartości działki nie decyduje jedynie jej infrastruktura

Zanim przejdziemy do zasadniczego tematu naszego artykułu, powiedzmy najpierw jakie jeszcze inne czynniki wpływają na wartość użytkową działki oprócz jej technicznej infrastruktury. Nie interesuje nas w tym momencie jej wartość ekonomiczna, bo nie ma ona żadnego bezpośredniego związku z przyszłymi warunkami mieszkaniowymi tych, którzy wybudują sobie na tej działce dom. Budowa domu zawsze wiąże się z dwoma krytycznymi momentami: kupnem działki i wyborem określonego projektu domu. Najkorzystniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla inwestora będzie wybranie i kupienie w pierwszej kolejności działki, a dopiero potem wybór projektu. Taki sposób postępowania pozwoli budującemu się poznać wszystkie ewentualne ograniczenia obowiązujące w miejscowym planie zabudowania przestrzeni, co również może mieć znaczenie dla wartości użytkowej działki. Inne czynniki decydujące o tejże wartości to lokalizacja, wielkość, otoczenie, zagospodarowanie sąsiednich terenów, obecność lub brak bezpośredniej drogi dojazdowej, warunki gruntowe, no i wreszcie sama techniczna infrastruktura działki. O tej ostatniej opowiemy w następnym rozdziale, korzystając przy tym z wiedzy, którą na ten temat podzielili się z nami specjaliści z firmy INLAND BIMO PROPERTY ze Szczecina.

Podstawowe wymagania co do technicznej infrastruktury działki budowlanej

Żyjemy w określonym czasie i w określonej epoce więc nie chcemy zadowalać się wyłącznie tym, co było dobre kiedyś. Powinniśmy więc mieć w domu bieżącą wodę, łazienkę, kanalizację, gaz, centralne ogrzewanie, najlepiej z wiejskiej lub miejskiej sieci, prąd, a dzisiaj także dostęp do internetu. Decydując się na budowę domu i chcąc posiadać wszystkie te rzeczy, które przed chwilą wymieniliśmy, a które nie są już dzisiaj żadnym luksusem, lecz podstawowym wyposażeniem każdego nowoczesnego mieszkania musimy sprawdzić, czy działka posiada stosowne do naszych oczekiwań tzw. uzbrojenie, czyli omawianą tu właśnie techniczną infrastrukturę. Przede wszystkim do działki powinna być doprowadzona sieć wodociągowa, instalacja gazowa, linia prądowa, a w dalszej kolejności sieć kanalizacyjna. Bywają jednak sytuacje, na szczęście wyjątkowo rzadkie, że przyszłego budynku nie będzie można podpiąć do sieci kanalizacyjnej. Wówczas pozostanie nam zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Abstrahując wszakże od takich skrajnych przypadków, należy zauważyć, że większość oferowanych dzisiaj terenów po budownictwo jednorodzinne, to działki z pełną techniczną infrastrukturą, często także z siecią internetową i telewizją kablową.

śr. ocena 0 / głosów 0