Charakterystyka systemów przesuwnych okien

Możliwość przesuwania skrzydeł okien w płaszczyznach równoległych to ciekawe, posiadające wiele zalet rozwiązanie kwestii wyjścia na balkon czy taras. Od dawna niezwykle popularne w krajach cieplejszym klimacie, po dostosowaniu do warunków atmosferycznych panujących na naszej szerokości geograficznej jest coraz częściej spotykane również w Polsce. Czym charakteryzują się systemy przesuwne okien?

Po pierwsze, pozwalają na zastosowanie dużych – większych niż w przypadku okien tradycyjnych – powierzchni przeszklonych, co tworzy imponujący efekt. Wykorzystanie systemu przesuwnego w małych mieszkaniach pozwoli zwiększyć wrażenie przestronności.

Ma również tę zaletę, że okno po otwarciu nie zabiera cennego miejsca, które można zagospodarować w dowolny sposób – dodaje ekspert z Fabryki Okien Bros z Buku pod Poznaniem.

Bezpieczeństwo

Kolejnym plusem przesuwnych okien jest łatwość, z jaką da się je otworzyć. Nawet duże, ciężkie tafle szkła dzięki prowadnicom i specjalnym wózkom jezdnym nie wymagają użycia siły przy przesuwaniu. Dzięki możliwości eliminacji progu minimalizujemy natomiast ryzyko ewentualnego potknięcia, w estetyczny sposób zrównujemy też poziom podłogi w mieszkaniu i posadzki tarasu. Solidna konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania przez długie lata, a całość można dodatkowo wyposażyć w okucia antywłamaniowe i zintegrować z systemem alarmowym.

Szczelność

Szczelność okien w systemach przesuwnych zapewnia z kolei zastosowanie na styku skrzydeł z ościeżnicą i pomiędzy skrzydłami uszczelek szczotkowych tudzież uszczelek osadczych, a także uszczelek z syntetycznego kauczuku EPDM, które osadza się na obwodach poszczególnych segmentów. W połączeniu z energooszczędnym pakietem szybowym pozwala to na osiągnięcie parametrów izolacyjności właściwych dla domów pasywnych.

Estetyka

Sporo jest także dostępnych opcji dotyczących wyglądu systemów przesuwnych okien. Zamiast klasycznych szyb można w nich umieścić na przykład panele nieprzezierne, dzięki którym zbędne staną się wymagające uciążliwego prania i prasowania firanki. Nie jesteśmy skazani na brzydki widok na zewnątrz ani wścibskie spojrzenia obcych, a jednocześnie do pomieszczenia wpada w tym układzie wciąż bardzo dużo światła.

Pewną dowolność mamy też w kwestii estetyki elementów niewykonanych ze szkła. Mogą być one bowiem lakierowane w sposób pozwalający uzyskać efekt imitacji drewna, anodowane w kolorach takich jak złoto, brąz, aluminium, oliwka czy szampan, a także pokryte proszkowymi farbami poliestrowymi, które pozwalają wybrać praktycznie każdy kolor dostępny w palecie RAL.