Charakterystyka marmuru i jego zastosowanie w aranżacji wnętrz

Historia marmuru jako materiału budowlanego i wykończeniowego sięga starożytności. W tym kamieniu wykuwano największe arcydzieła rzeźbiarstwa i z niego wznoszono najbardziej monumentalne budowle. Można powiedzieć, że dziś marmur trafił pod strzechy – stał się materiałem łatwo dostępnym i szeroko wykorzystywanym. W jaki sposób? O tym opowiemy w tym tekście.

marmur

Charakterystyka marmuru

Marmur jest nam doskonale znany. Widujemy go w przestrzeni miejskiej w postaci pomników, w budownictwie publicznym i sakralnym oraz na cmentarzach. Jego charakterystyczny subtelny rysunek sprawia, że wykonane z tego kamienia obiekty nabierają elegancji i klasycznego szyku. O tym, skąd się bierze marmur i jakie ma właściwości, opowiada znawca z firmy HB-Polska:

Marmur jest odporny na wodę i obciążenia, a jednocześnie można go łatwo i precyzyjnie obrabiać. Nie ulega wpływowi promieni słonecznych i niestraszne mu przemarzanie. Dlatego powstają z niego elementy używane we wnętrzach i poza nimi. Występuje w wielu odmianach, które różnią się pochodzeniem i kolorem. Tworzy się ze skał wapiennych i dolomitowych pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury, jest to więc skała przeobrażeniowa.

Marmur wykorzystuje się jako samodzielny surowiec w postaci litych płyt albo bloków, ale może też stanowić składnik kompozytu. Odłamków skalnych zbyt małych, aby dało się coś z nich zrobić, można użyć do produkcji np. lastryka.

Marmur w aranżacji wnętrz

Z uwagi na reprezentacyjny wygląd i właściwości marmur jest materiałem, z którego powstają elementy łączące w sobie estetykę i funkcjonalność. Uniwersalny wygląd i trwałość sprawiają, że aranżacje z wykorzystaniem marmuru się nie starzeją. Do czego go wykorzystujemy?

Jednym z najszerzej rozpowszechnionych zastosowań marmurowych płyt są blaty – kuchenne i łazienkowe. Popularne są marmurowe parapety wewnętrzne. Często można spotkać także lady recepcyjne wykonane z tego kamienia.

Marmur doskonale sprawdza się w charakterze posadzki. Marmurowe podłogi są nie tylko efektowne i eleganckie, ale też łatwe do utrzymania w czystości. Nie odkształcają się jak drewno i nie wymagają impregnacji ani szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponieważ nie wchłaniają zabrudzeń ani wilgoci, doczyszczenie ich wymaga jedynie wilgotnej ścierki albo mopa.

Spektakularny i elegancki efekt dają marmurowe okładziny ścienne. Wyglądają oryginalnie i ciekawie, szczególnie gdy podłoga i ściana są tak samo wykończone. Nie należy jednak przesadzać – ściany w całości pokryte marmurem mogą być przytłaczające. Wystarczy jedna marmurowa płaszczyzna, aby nowoczesne wnętrze zyskało elegancki charakter.