Charakterystyka domów w zabudowie szeregowej

Domy w zabudowie szeregowej cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Stanowią swoisty kompromis między mieszkaniami w blokach a domami wolnostojącymi. Najczęściej buduje się je na obrzeżach miast, w cichej i spokojnej okolicy. Są doskonałym wyborem szczególnie dla rodzin z dziećmi. Czym charakteryzują się domy w zabudowie szeregowej i jakie są ich zalety?

domy szeregowe

Domy w zabudowie szeregowej – jak wyglądają?

Zabudowa szeregowa budynków mieszkalnych polega na połączeniu ze sobą co najmniej trzech domów w rozbudowane segmenty. Wszystkie budynki łączy się ze sobą ścianami bocznymi, co w pewnym sensie upodabnia je do mieszkań znajdujących się w blokach. Jednak w przeciwieństwie do nich, każdy segment posiada osobne wejście, garaż oraz wydzielony kawałek terenu, który można przeznaczyć na ogródek.

Wszystkie segmenty tworzą niewielkie osiedle, które ma wspólną drogę dojazdową oraz dodatkowe elementy otoczenia. Mogą to być sklepy, place zabaw, niewielkie zielone parki, a nawet boiska sportowe. Taka zabudowa pozwala na stworzenie niewielkiej grupy sąsiedzkiej i jednocześnie na zachowanie prywatności poszczególnych rodzin. We wnętrzu domu w zabudowie szeregowej na parterze mieści się strefa dzienna, która składa się z przestronnego salonu, aneksu kuchennego oraz toalety. Znajduje się tam także wyjście na taras lub do ogródka usytuowanego w tylnej części domu. Drugie piętro z kolei przeznaczone jest na sypialnie, łazienkę oraz garderobę. Takie domy oferuje np. firma deweloperska Śmigielski group.

Zalety domów w zabudowie szeregowej – dlaczego warto je wybierać?

Domy w zabudowie szeregowej to połączenie funkcjonalności i wygody, którą cieszą się mieszkania w blokach oraz prywatności, oferowanej przez domy wolnostojące. Tworzą niewielkie osiedla, których mieszkańcy dobrze się ze sobą znają, a osobne wejście oraz własny ogródek pozwala na zachowanie odrębności od pozostałych sąsiadów. Bliskość sąsiadów przyczynia się jednak do większego poczucia bezpieczeństwa. Mieszkańcy domów w zabudowie szeregowej tworzą bowiem swoistą wspólnotę, dzięki czemu mamy kontakt z innymi mieszkańcami oraz możemy bez obaw pozostawić nasz dom i wyjechać np. na wakacje.

Domy w zabudowie szeregowej to także wysoki standard, który zbliżony jest do tego oferowanego przez domy wolnostojące. Mieszkańcy mają do swojej dyspozycji własny ogródek, który można zaaranżować w dowolny sposób, dwie kondygnacje (oddzielona strefa dzienna od nocnej) oraz piwnicę i własny garaż. Wszystko to sprawia, że szeregowce stają się idealnym wyborem dla tych osób, które nie chcą mieszkać na blokowiskach oraz szukają atrakcyjniejszej opcji niż dom wolnostojący.