Budowa domów przy użyciu ciężkiego szkieletu drewnianego

W sieci możemy znaleźć dość sporo artykułów na temat wznoszenia budynków murowanych, czy konstrukcji żelbetowych, jednak wciąż niewiele jest artykułów poświęconych konstrukcjom drewnianym. Domy z drewna, z drewnianych bali, czy domy szkieletowe to wciąż temat stosunkowo rzadki. Przygotowaliśmy artykuł na temat budowy domów przy użyciu ciężkiego szkieletu drewnianego. Szkielet powstaje z litego drewna KVH (od niemieckiego Konstruktionsvollholz), które często sprowadzane jest z Niemiec lub Skandynawii. Drewno to charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość i podwyższona odporność ogniowa. Drewno jest suszone komorowo, co oznacza, że ma niską wilgotność i nie wymaga dodatkowej impregnacji. Jak wygląda budowa domu przy użyciu ciężkiego szkieletu drewnianego?

dom szkieletowy

Budowa domu w fabryce?

Podtytuł tego akapitu brzmi zaskakująco, prawda? Jak to, budujemy dom w fabryce, a potem przywozimy go w całości i ustawiamy na fundamentach? – Oczywiście, że nie. Jednak poszczególne elementy, ściany, czy wiązary dachowe, wytwarzane są w fabryce na podstawie przygotowanego projektu. Każdy element ma dokładnie taki wymiar, jaki widnieje na projekcie, pomiary dokonywane są komputerowo co do milimetra. Dzięki temu elementy domu szkieletowego mają doskonałą jakość i charakteryzuje je szczelność, co pozwala na budowę domów energooszczędnych, a także pasywnych. Przekrój ścian jest masywniejszy niż w domach wznoszonych w technologii kanadyjskiej, jednak wciąż możemy nazywać ją szkieletową.

Składanie domu szkieletowego

Pierwszy etap prac na placu budowy to oczywiście wykonanie fundamentów, których forma i położenie zależne jest od projektu domu i rodzaju podłoża. Kolejny etap to budowa ścian z prefabrykowanych elementów, które trafiają z zakładu produkcyjnego na plac budowy – mówi nam przedstawiciel firmy budowlanej ITS z Koszalina. Ściany właściwie przyjeżdżają gotowe do montażu, dlatego na tym etapie prac potrzebny jest dźwig i rzecz jasna sprawna ekipa. Ściany są montowane do fundamentu specjalnymi kotwami, a to, w jaki sposób łączone są ze sobą poszczególne elementy ścian, zależy od systemu konstrukcyjnego – np. Steico, Gotowy Dom ITS. Budowa ścian wewnętrznych wygląda podobnie, ściany montowane są w taki sam sposób. Etap wzniesienia ścian domu jednorodzinnego z ciężkim szkieletem drewnianym to zaledwie kilka dni. Więźba dachowa może również zostać wykonana z gotowych wiązarów wyprodukowanych w zakładzie i to najlepsza opcja, jednak teoretycznie można też postawić na więźbę tradycyjną. Na tym etapie prac wznosi się także ściany na piętrze lub poddaszu, jeśli projekt wskazuje, że będzie to użytkowa część domu. Kolejny etap to wykonanie pokrycia dachowego – ciężki szkielet nas w żaden sposób nie ogranicza, możemy wybrać blachodachówkę, albo dachówkę ceramiczną, gont, czy dachówkę betonową. Powstaje też orynnowanie, a kolejny etap to montaż stolarki okiennej i drzwi. Dom zostaje otynkowany i czeka nas już tylko montaż instalacji oraz finalne wykończenie wnętrz, jednak to już temat na kolejny artykuł.