Płyn do czyszczenia materiałów z tworzyw sztucznych

Coraz więcej rzeczy wokół nas jest wykonanych z tworzyw sztucznych. Opakowania, meble, obuwie, dodatki, elektronika… Lista będzie się wydłużać. Dlatego musimy umieć obchodzić się z plastikiem. Materiał ten brudzi się i często wyczyszczenie go sprawia trudność, ponieważ jest on pokryty bardzo drobnymi porami, w które wnikają zabrudzenia. Jak czyścić plastik?

Problematyczne tworzywa sztuczne

Każdy, kto choć raz musiał doczyścić coś wykonanego z plastiku lub gumy, wie, że to niełatwe. Plastiku nie można szorować, ponieważ się porysuje lub całkiem ulegnie uszkodzeniu. Zbyt łagodne środki myjące, takie jak mydła czy płyny do mycia naczyń, nie radzą sobie z porowatymi tworzywami, zaś użycie tych silniejszych preparatów jest ryzykowne. Wykorzystanie rozpuszczalników czy silnych detergentów może powodować odbarwianie, rozpuszczanie, zmianę faktury czy utratę twardości plastiku. Co zrobić, by uratować ukochany pokrowiec na telefon? Jak pozbyć się plam z niezastąpionej torby na zakupy?

Płyn do czyszczenia plastiku – właściwości, zastosowanie, efekty

W związku z pewną wrażliwością tworzyw sztucznych konieczne było opracowanie preparatu, który czyściłby je, ale nie uszkadzał samego materiału. Do użytku domowego można wykorzystać uniwersalny płyn do czyszczenia plastiku, który sprawdzi się zarówno w przypadku profili okiennych, jak i wnętrza samochodu, obudowy sprzętów RTV i AGD  czy mebli.

Preparaty takie wystarczy nałożyć na czyszczoną powierzchnię i odczekać, a następnie usunąć je przy użyciu wody lub ściereczki. W sytuacji, gdy brud jest uporczywy, można wspomóc działanie preparatu delikatnym pocieraniem ściereczką niedoczyszczonego miejsca.

Preparaty stworzone z myślą o czyszczeniu plastiku nie powinny raczej go uszkodzić. Należy jednak pamiętać, że korzystamy nawet z kilkuset typów plastiku. Każdy z nich ma nieco inne właściwości. Dlatego, aby nie uszkodzić przedmiotu, warto zawsze upewnić się, jak zadziała na niego preparat czyszczący i wykonać test na niewidocznej powierzchni.

Tworzywa sztuczne można doczyścić skutecznie, trzeba jednak być bardzo ostrożnym. Dzięki zaawansowanemu przetwórstwu plastiku i maszynom do jego obróbki (dostępne na www.pol-service.pl) możemy mieć niemal dowolny przedmiot wykonany z tego materiału. Warto dbać o te rzeczy profesjonalnie, aby jak najdłużej nam służyły i cieszyły oko.