Materiał Partnera

Żuraw budowlany czy podnośnik - co wybrać?

Żuraw budowlany czy podnośnik - co wybrać?

Inwestycje i projekty budowlane wiążą się z zastosowaniem ciężkiego sprzętu. Niemal żadna inwestycja budowlana nie może dojść do skutku bez udziału dźwigów czy podnośników. Każda maszyna przeznaczona jest do innych zadań. Przed rozpoczęciem prac, kierownik powinien poinformować nas, jaki sprzęt będzie potrzebny przy realizacji danego projektu. Podpowiadamy zatem, w jakich sytuacjach sprawdzi się żuraw budowlany, a w jakich podnośnik koszowy.

Kiedy wybrać żuraw budowlany?

Żuraw to urządzenie potocznie nazywane dźwigiem. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych maszyn budowlanych, stąd jest stałym elementem panoramy większości miast. Z uwagi na sposób mocowania do podłoża, wyróżniamy żurawie stacjonarne kotwione do fundamentów oraz żurawie przejezdne umieszczane na ruchomym podwoziu. Niewątpliwą zaletą dźwigów jest duży zasięg ramienia. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie żurawie firmy Liebherr czy Palfinger, które są światowym liderem w produkcji sprzętu tego typu. Są one cenione w branży budowalnej za wielofunkcyjność oraz bezawaryjność.

Pamiętajmy, że jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj dźwigu wynająć do danej pracy, zawsze możemy skonsultować się z firmą wynajmującą. Możemy w tym wypadku skorzystać, np. z usług dźwigowych Rybacki w Olsztynie, gdzie oferowana jest możliwość wynajmu wysokiej jakości żurawi, dźwigów, podnośników koszowych i hds-u wraz z profesjonalną obsługą operatorską.

Kiedy wybrać podnośnik koszowy?

Podnośniki koszowe to maszyny, które sprawdzą się przede wszystkim do podnoszenia ludzi wraz z narzędziami. Kosz zamocowany jest na końcu ramienia hydraulicznego, dzięki czemu można bezpiecznie wykonywać prace na wysokości. Możemy wyróżnić podnośniki nożycowe polecane do trudnych warunków i nierównych terenów, podnośniki teleskopowe lub przegubowe do niewielkich pomieszczeń oraz specjalistyczne podnośniki strażaków czy filmowców.

Podnośniki mogą być samodzielnymi maszynami lub mogą być umieszczone na platformach jezdnych czy samochodach. Raczej nie nadają się do podnoszenia ciężkich przedmiotów i materiałów budowlanych. Znajdują zastosowanie przy pracy na budowie, do czyszczenia elewacji, okien, malowania budynków czy montażu instalacji. Podnośnik koszowy bardzo często przydaje się przy wieszaniu billboardów, reklam, naprawie oświetlenia lub przy przycinaniu gałęzi wysokich drzew. Z ich pomocą możemy o wiele szybciej wykonywać prace na wysokości do kilkunastu metrów. Podnośnik jest dużo bezpieczniejszym urządzeniem niż rusztowania i drabiny, które obarczone są sporym ryzykiem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy