Artykuł sponsorowany

Zastosowania wielkopojemnościowych zbiorników retencyjnych

Zastosowania wielkopojemnościowych zbiorników retencyjnych

W czasach postępujących zmian klimatycznych i związanych z tym zagrożeń, coraz większego znaczenia nabiera retencja wody, czyli możliwość jej gromadzenia i przetrzymywania. Dzięki temu możemy nie tylko uniknąć zalań i podtopień, ale również zaoszczędzić wodę pochodzącą z wodociągów. Potrzebujemy jednak wielkopojemnościowych zbiorników retencyjnych.

To właśnie zbiorniki retencyjne służą do magazynowania wody deszczowej, gdy pojawia się jej nadmiar, i umożliwiają wykorzystanie jej w okresie niedoborów – do takich zadań, jak podlewanie trawników, sprzątanie wnętrz czy mycie pojazdów, wiat, tarasów itp. Nie wystarczą tu jednak beczki podstawione pod rynny. W zbieraniu deszczówki spadającej na dachy i na tereny posesji najlepiej sprawdzają się podziemne zbiorniki retencyjne o dużej pojemności.

Gdzie montuje się wielkopojemnościowe zbiorniki retencyjne?

Tego rodzaju zbiorniki znajdują zastosowanie przede wszystkim w miastach, obok obiektów wielkopowierzchniowych różnego typu: zakładów przemysłowych i hal magazynowych, gmachów publicznych i zabytków, centrów handlowych itp. A dlaczego właśnie w miastach? Ponieważ im więcej jest wokół budynków i betonu, tym niższa jest retencja wody w środowisku. Co więcej, to właśnie na obszarach gęsto zabudowanych skutki podtopień okazują się zwykle najbardziej kosztowne.

W niektórych miejscach potrzebne są więc zbiorniki retencyjne mogące pomieścić kilka albo nawet kilkanaście tysięcy metrów sześciennych wody. Jak osiągnąć taką pojemność?

Pozwala na to technologia montażu zbiorników wieloelementowych z polietylenu, łączonych metodą spawania ekstruzyjnego, która w połączeniu z podwójnymi ściankami gwarantuje maksymalną szczelność – tłumaczy przedstawiciel firmy ModernTank, produkującej zbiorniki różnego typu.

Ale pojemność i szczelność to nie wszystko. Zbiorniki retencyjne powinny wykazywać się również odpornością na statyczne i dynamiczne obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, działanie substancji chemicznych, a także na utlenianie i korozję. Dobrze też, gdy są lekkie, co bardzo ułatwia ich transport i instalację. Wszystkie te cechy przypisać możemy wielkopojemnościowym zbiornikom retencyjnym z polietylenu. Nikogo nie powinna więc dziwić ich rosnąca popularność.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy