Z jakich materiałów są wykonywane kostki brukowe?

Zanim jeszcze popularne stało się produkowanie kostki brukowej z materiałów kompozytowych, do brukowania ciągów komunikacyjnych wykorzystywany był kamień polny. Aktualnie najczęściej do wytwarzania kostki brukowej używa się mieszanki betonowej, która po utwardzeniu zostaje poddawana obróbce. Znacznie rzadziej do jej produkcji wykorzystuje się kamień naturalny, taki jak bazalt lub granit.
Jak powstaje kostka brukowa?
Produkcja kostki brukowej odbywa się maszynowo. Do zbiorników zasypowych wsypuje się mieszankę betonową składającą się z cementu oraz piasku i drobnego żwiru, a następnie kształtuje się jej parametry poprzez dodawanie kruszyw i barwników. Następnie tak przygotowany materiał poddawany jest procesowi wibroprasowania. Pierwszym etapem jest poddanie mieszanki wibracjom, w wyniku których poszczególne jej elementy rozkładają się równomiernie. Drugim etapem jest prasowanie, czyli dociśnięcie masy przy pomocy specjalnego stempla – w ten sposób usuwane jest z niej powietrze i zostaje ona zagęszczona.
Całość zasycha w specjalnych formach, z których następnie jest usuwana i rozkładana na paletach, gdzie poszczególne warstwy kostki przesypywane są specjalnym granulatem zapobiegającym jej wzajemnemu ścieraniu się w trakcie transportu.
Kostka brukowa z kamienia naturalnego produkowana jest w inny sposób. Wyselekcjonowane bloki bazaltu oraz grafitu trafiają na specjalne taśmociągi, którymi są przemieszczane do strefy cięcia. Ze względu na kruchość ciętych kamieni wykorzystuje się do tego strumień wody pod ogromnym ciśnieniem, w którym znajdują się drobiny piasku. Dzięki temu wzory wycinane są w sposób niezwykle precyzyjne i minimalizuje się ryzyko pęknięcia bloku w trakcie prac.
Kostkę brukową można kupić u dystrybutorów, takich jak DITRICH. Ze względu na różnorodność jej kolorów oraz form świetnie nadaje się do różnych rodzajów aranżacji, zarówno domowych, jak i w przestrzeniach firmowych.
Jakie mogą być parametry kostki brukowej?
Częste wykorzystywanie kostki brukowej powoduje, że może ona przybrać bardzo wiele form. Często spotyka się z kostką dwuwarstwową, która posiada cienką warstwę dekoracyjną, pod którą znajduje się właściwa warstwa konstrukcyjna. Znacznie od niej droższa jest kostka jednowarstwowa, która cała została wykonana z mieszaniny z dodatkiem barwnika.
Ważnym czynnikiem przy wyborze kostki brukowej jest jej grubość. W przypadku nawierzchni przeznaczonych do ruchu pieszego wystarczy kostka o 4 cm grubości. Jeśli natomiast zamierzamy najeżdżać na nią samochodem, znacznie lepiej zdecydować się na bruk o grubości minimum 6 cm. W przypadku regularnego poruszania się po kostce brukowej samochodem wymagane jest 8 cm grubości lub więcej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Betoniarnia Filarowa Wytwórnia Betonu Towarowego
Budowlane materiały - beton woj. śląskie43-382 Bielsko-Biała, Międzyrzecka 276