Materiał Partnera

Wymiarowanie wycieraczek przy zakupie od producenta

Wymiarowanie wycieraczek przy zakupie od producenta

Wycieraczki to element wyposażeniu budynku, na który często nie zwracamy uwagi, a który mimo to ma ogromne znaczenie w eksploatacji obiektu. To właśnie one tworzą tak zwaną strefę czyszczenia, umożliwiającą przechwycenie zanieczyszczeń takich jak pył, wilgoć, śnieg, zanim zostaną wprowadzone do budynku. Kluczowym elementem w projektowaniu strefy czyszczenia jest odpowiednie wymiarowanie wycieraczek.

Wymiary wycieraczki – dlaczego ma znaczenie

Wycieraczki domowe to zazwyczaj gotowe produkty, które kładziemy bezpośrednio na podłodze przed drzwiami wejściowymi do domu lub mieszkania. Przy ich wyborze kierujemy się głównie względami estetycznymi – w kwestii wymiarów interesuje nas przede wszystkim to, czy wycieraczka będzie w stanie ewentualnie zmieścić się wewnątrz framugi drzwi. W przypadku wycieraczek tworzących strefy czyszczeniach w obiektach takich jak centra handlowe wymiary wycieraczek odgrywają dużo większe znaczenie. Dlaczego?

Należy zwrócić uwagę, że przed wejściem do mieszkania zazwyczaj przystajemy na wycieraczce, by na niej oczyścić podeszwy butów – mówi przedstawiciel firmy Unimat, specjalizującej się w produkcji wycieraczek – W obiektach użytku publicznego wygląda to inaczej, znaczna większość osób nie zatrzymuje się w strefie czyszczenia ponieważ panuje tam zbyt duży ruch, a zatem zabrudzenia z butów usuwane są w czasie przechodzenia po wycieraczce. Dlatego wymiar wycieraczek ma duże znaczenie dla skuteczności oczyszczania – im dłużej dana osoba przechodzi przez wycieraczkę, tym więcej zanieczyszczeń może zostać zdjętych z obuwia. Druga sprawa, że wycieraczki posiadają ograniczoną pojemność i są w stanie zatrzymywać zanieczyszczenia do pewnego momentu – wielkość powierzchni wycieraczki przekłada się na jej pojemność, co przy obiektach używanych masowo ma duże znaczenie.

Jak dobrać wielkość wycieraczki?

Wymiary wycieraczki powinny być skorelowane z warunkami, w jakich będą one pracować.

  • Szerokość – czyli wymiar równoległy do drzwi wejściowych do budynku powinna wynosić co najmniej tyle samo, co szerokość wejścia. W przedsionkach zaleca się, żeby wycieraczki wypełniały całą ich powierzchnię.
  • Długość – czyli wymiar prostopadły do wejścia. Powinna być wystarczająca do zapewnienia skutecznego oczyszczenia obuwia – im dłuższy chodnik z wycieraczki, tym lepiej.
  • Grubość – powinna wynosić dokładnie tyle, co rama systemowa wpuszczona w powierzchnię podłogi. Zbyt grupa lub zbyt cienka wycieraczka może stać się przyczyną potknięć i obniża komfort korzystania z niej.

Przy składaniu zamówienia na wycieraczkę systemową wszystkie wymiary powinno podawać się w milimetrach, co pozwoli stworzyć produkt dokładnie odpowiadający wymogom.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy