Materiał Partnera

Wykończenie domu w stanie developerskim – Jak obliczyć koszty?

Wykończenie domu w stanie developerskim – Jak obliczyć koszty?

Kiedy decydujemy się na zakup domu od dewelopera, poza ceną samej nieruchomości bardzo ważne są dla nas koszty wykończenia naszych wnętrz. Choć w sieci możemy znaleźć wiele przykładowych kalkulacji, nie jest możliwe wskazanie jednej, konkretnej kwoty, jaka będzie nam potrzebna na wykończenie jednego metra kwadratowego naszego nowego domu. Możliwe jest za to oszacowanie średniej sumy środków, jakie przyjdzie nam przeznaczyć na ten cel. Wartość ta zależy od kilku głównych czynników: jakości i klasy nabywanych przez nas materiałów, zastosowanych rozwiązań, standardu wykończenia oraz wynagrodzenia ekipy, która będzie dla nas pracowała. Jak się za to zabrać?

 

Przykładowe kalkulacje

Załóżmy, że planujemy wykończenie domu o powierzchni około 120 metrów kwadratowych. Mamy do wyboru przygotować obliczenia dla wykończenia ekonomicznego, pośredniego albo wysokiego. Polacy najchętniej wybierają do kalkulacji jakość pośrednią i na niej właśnie się skoncentrujemy. W pierwszej kolejności rozejrzyjmy się wśród ekip remontowych, którym chcielibyśmy zaproponować współpracę i poprośmy o cennik wykonywanych robót. Nie oszukujmy się - więcej zapłacimy firmie w centrum Warszawy niż w małym mieście na Podlasiu. Weźmy jednak pod uwagę, że cenniki usług budowlano-remontowych stosunkowo szybko się zmieniają, są również zależne od sezonu. Przygotujmy sobie rozpiskę, jakie poszczególne prace będą nas czekały. Przykład dla ścian: tynkowanie, gipsowanie, malowanie. Ekipa budowlana najprawdopodobniej poda nam cenę za metr wykonania poszczególnych etapów prac razem. Jeśli więc zakładamy, że malowaniem ścian chętnie zajmiemy się sami, koszty będą niższe. Kiedy obliczamy koszt wykończenia podłogi, bierzemy pod uwagę nie tylko cenę np. paneli + ich ułożenia, ale także cenę wylewki, wykończenie paneli przy ścianach specjalnymi listwami. Powinniśmy dopytać naszych przyszłych fachowców, czy w swoich cenach uwzględnili wszystko - mówi nam przedstawiciel dewelopera PB EKODOM z Góry Kalwarii.

Kompleksowy kosztorys

Jeżeli zależy nam na dokładnych obliczeniach i rozpisaniu poszczególnych etapów prac, możemy przygotować własnoręcznie (lub z pomocą inżyniera-konstruktora albo architekta) kompleksowy kosztorys. Inżynierowie używają do tego powszechnie dostępnych programów do kosztorysowania, w Polsce jest to na przykład program Zuzia i Norma. Można nabyć wersje edukacyjne tego typu programów wraz z podręcznikami i wykorzystać na własny użytek do sporządzenia kosztorysu. Programy tego typu dzielą koszty na robociznę, materiały oraz transport. Bez konieczności modyfikowania całych obliczeń możemy sprawdzić, jak zmienią się koszty wykończenia domu, jeśli zdecydujemy się np. na drewnianą podłogę zamiast syntetycznych paneli, czy farbę z górnej półki zamiast farby przeciętnej jakości. Obsługa programu jest prosta, trzeba jednak pamiętać, że musimy mieć sporą wiedzę teoretyczną, by uwzględnić wszystkie konieczne wydatki. Zakup domu w stanie deweloperskim to duże wyzwanie, ale także ogromna satysfakcja na lata!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy