Artykuł sponsorowany

Wentylacja jako niezbędny system wymiany powietrza

Wentylacja jako niezbędny system wymiany powietrza

Na co dzień nie zwracamy na nią uwagi, dopóki nie zacznie szwankować. Jest dla nas czymś oczywistym, stanowi integralną część domu lub mieszkania. O czym mowa? O wentylacji, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniach. Zwykle dostrzegamy jej wartość dopiero w momencie, kiedy dzieje się z nią coś złego. Kiepskie samopoczucie, potrzeba częstego otwierania okien i wietrzenie wnętrza domu to oznaka, że wentylacja nie działa prawidłowo.

Rodzaje wentylacji

Instalacja wentylacyjna to zintegrowany system, który zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w budynku. To żadna nowość, bo nawet w starych budynkach z ubiegłego stulecia w kuchniach, łazienkach i toaletach znajdziemy kratki wentylacyjne. Mamy dwa główne rodzaje tego typu instalacji: wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna. Ta pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje różne gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Mówiąc w skrócie - powietrze przenika do pomieszczeń poprzez okna, a wydalane jest na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Zużyte powietrze, w którym jest już mniej tlenu, wymieniane jest w ten sposób na nowe. Możemy dzięki temu prawidłowo oddychać, ale i zapewniamy bezpieczną pracę niektórych urządzeń, które także potrzebują świeżego powietrza. Nowoczesna wentylacja mechaniczna zapewnia nam to samo, ale w nieco inny, bardziej skomplikowany sposób. Przepływ powietrza wymuszony jest przez specjalny wentylator, który montowany jest w pionie instalacji wyciągowej lub na kanale instalacji wyciągowej i nawiewnej.

Wadliwa wentylacja

Wadliwa wentylacja daje nam o sobie znać w bardzo znaczący sposób. Do widocznych objawów złej wentylacji zaliczamy przede wszytkim pleśń i skropliny pary wodnej. Pleśń pojawia się we wszystkich pomieszczeniach w domu, nie tylko w kuchni czy łazience. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale i nie zdrowe - dowiadujemy się w firmie Ekowent z Łodzi.
Skropliny pary wodnej pojawiają się przede wszystkim na szybach okien. Niewłaściwa wentylacja pomieszczeń sprawia, że panuje w nich wyczuwalny podwyższony poziom wilgotności powietrza. Może to być bardzo uciążliwe zwłaszcza dla alergików i osób, które mają problemy z układem oddechowym, na przykład chorujących na astmę. W niektórych przypadkach może pojawić się ciąg wsteczny powietrza. Kratki wentylacyjne zamiast "zabierać" powietrze z wnętrza pomieszczeń, zasysają je z pionów i wtłaczają do środka. Niewidoczne objawy złej wentylacji to przede wszystkim częste bóle głowy, zmęczenie, wzmożone alergie i podrażnienie błon śluzowych. Dlatego warto jest zadbać o odpowiedni projekt i wykonanie instalacji wentylacyjnych - a później regularnie dokonywać ich przeglądów, by funkcjonowały sprawnie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy