Materiał Partnera

Uzdatniona woda i jej znaczenie w przemyśle

Uzdatniona woda i jej znaczenie w przemyśle

Uzdatnianie wody jest procesem, polegającym na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do takiego stanu czystości, którego wymaga jej zastosowanie. Wodę uzdatnia się przede wszystkim dla potrzeb komunalnych, przemysłu, medycyny i farmacji. Istnieje wiele różnych metod uzdatniania wody: odżelazianie, zmiękczanie, demineralizacja, filtracja, dezynfekcja, odwrócona osmoza, aeracja. Przyjrzyjmy się roli wody w przemyśle.

Woda przemysłowa to woda używana głównie w przemyśle spożywczym, choć nie tylko. Jest to woda piątej klasy czystości, co oznacza, że jej skład chemiczny i bakteriologiczny nie pozwala na jej spożywanie lub używanie w gospodarstwie domowym. Używana jest zazwyczaj do celów technologicznych w elektrowniach, instalacjach centralnego ogrzewania, ogrodnictwie, sadownictwie i do gaszenia pożarów.

Proces uzdatniania wody

Proces uzdatniania wody dla celów przemysłowych jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym. Pierwszy to filtracja mechaniczna, podczas której dochodzi do eliminacji zawiesin, za pomocą materiałów filtracyjnych. Następnie woda przechodzi filtrację na węglu aktywnym, eliminującym chlor, zanieczyszczenia organiczne oraz poprawiającym właściwości organoleptyczne wody. Uzdatnianie wody to także usuwanie z niej żelaza oraz manganu, a także zmiękczanie. Aby wodę można było wykorzystać w przemyśle, dozuje się odpowiednie środki chemiczne, a także ją dezynfekuje. W ten sposób zostaje ona pozbawiona żywych form patogennych organizmów i zatrzymany zostaje proces ich namnażania się. Najbardziej zaawansowaną technologią uzdatniania wody pozostaje przemysłowa, odwrócona osmoza, pozwalająca na oczyszczanie molekularne. Wiodącą firmą na polskim rynku, zajmującą się sprzedażą, serwisem oraz montażem systemów uzdatniania wody jest przedsiębiorstwo Global Water.

Znaczenie wody w przemyśle

Uzdatnioną wodę wykorzystuje się w  przemyśle:
  • spożywczym
  • kosmetycznym
  • farmaceutycznym
  • przetwórczym
Miękka woda chroni urządzenia przemysłowe przed kamieniem kotłowym oraz eliminuje wysokie ryzyko powstawania niebezpiecznych osadów na instalacjach, doprowadzających wodę. Jest to niezmiernie ważne, chroni bowiem przed awarią maszyn i ich przestojami. Z kolei woda, która przeszła proces dezynfekcji, zapewnia bezpieczeństwo bakteriologiczne. Uzdatniona woda ma w przemyśle ogromne znaczenie. Wpływa znacząco na redukcję kosztów utrzymania oraz serwisowania maszyn, a także ogrzewania wody oraz jej obróbki dla procesów produkcyjnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy