Materiał Partnera

Typy pras rolniczych

Typy pras rolniczych

Wykorzystanie maszyn rolniczych to obecnie standard zarówno w dużych, jak i niewielkich gospodarstwach. W technologiach zbioru objętościowych produktów paszowych, jak słoma, siano, czy zielonki, najpopularniejszym rozwiązaniem są prasy zwijające, w których materiał jest zwijany i jednocześnie prasowany, stąd nazwa maszyny. Jakie mamy rodzaje pras zwijających?

Stałokomorowe prasy zwijające

W stałokomorowych prasach zwijających stosowane są różne systemy prasowania. Pierwszy z nich to system wyposażony w obiegający dookoła listwowo-łańcuchowy przenośnik, drugi jest wyposażony w zespół stalowych wałków. W prasach z pierwszym systemem w początkowej fazie pracy następuje wstępne uformowanie rdzenia, a dalej komora wypełniana jest luźnym materiałem, który następnie zostaje zagęszczony po dostarczeniu kolejnej partii materiału. Przenośniki obracają belę i nawijają kolejne warstwy. W prasach ze stałą komorą rozróżniamy jeszcze jeden typ łączący dwa poprzednie, czyli walcowo-łańcuchowy, gdzie komora główna jest zbudowana z walców, natomiast w tylnej ścianie zastosowane zostały łańcuchy z listwami.

Prasy zmiennokomorowe i półzmiennokomorowe

Podstawowym zespołem roboczym pras zmiennokomorowych jest zespół taśm. Taśmy te opasają zespół napędowych i prowadzących wałków. Dzięki konstrukcji ramy lub zastosowaniu dwóch ram mamy możliwość zwiększania średnicy zwijanego materiału. Tu mamy do czynienia ze zwijaniem od środka do zewnątrz. Plusem tego typu rozwiązań jest duże zbicie beli w całej jej objętości. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Agromarket Jaryszki, producenci pras rolniczych stosują w maszynach różne rozwiązania techniczne, jednak w większości maszyn są elektroniczne systemy sterowania. Pozwalają one na doskonałą kontrolę pracy, możemy dzięki nim wyznaczyć wymagany stopień zagęszczenia materiału, a także ocenić średnice powstałych beli. Możemy też kontrolować pracę zespołów wiązania.

Wybór odpowiedniej prasy rolniczej

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów pras rolniczych, które oferowane są przez różnych producentów. Dzięki ciągłym testom i próbom maszyny rolnicze stają się coraz bardziej wydajne, praca z nimi jest wygodniejsza i bezpieczniejsza. Jeżeli nie mamy pewności, jaka prasa będzie najlepsza do naszego gospodarstwa, nie warto kierować się wyłącznie ceną, czy z góry stawiać na maszyny używane, zwłaszcza przestarzałe (choć zdarzają się naprawdę atrakcyjne oferty maszyn używanych, jednak ofertę trzeba umieć odpowiednio ocenić). Lepiej poprosić o wsparcie sprawdzonego dystrybutora maszyn rolniczych. Pomoże nam wybrać odpowiednią maszynę i doradzi w kwestii eksploatacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy