Materiał Partnera

Transport intermodalny. Co to takiego?

Transport intermodalny. Co to takiego?

Transport to gałąź gospodarki, od której w dużym stopniu uzależniony jest rozwój pozostałych. To właśnie dzięki transportowi możliwe jest dostarczanie surowców do zakładów produkcyjnych, a następnie kierowanie gotowych produktów do odbiorców. To dość duże uproszczenie, ponieważ w rzeczywistości dziedzina transportu jest znacznie bardziej skomplikowana. Jednym z zagadnień, które obejmuje, jest tak zwany transport intermodalny. Na czym on polega?

Czym jest transport intermodalny.

Droga ładunku – niezależnie od tego, czy jest to surowiec do produkcji, półprodukt czy produkt już ukończony i gotowy do sprzedaży ostatecznemu klientowi – podzielona jest bardzo często na kilka etapów. Spowodowane może to być kilkoma czynnikami, np. koniecznością przeładunku towaru na trasie międzynarodowej lub magazynowania go przez określony czas. Przykładowo kontener wypełniony zbożem zostaje dostarczony do portu morskiego, skąd zostaje załadowany na pokład okrętu zmierzającego za ocean. W takich właśnie przypadkach mówimy o transporcie intermodalnym

Transport intermodalny to transport realizowany za pomocą różnych środków transportu – mówi przedstawiciel firmy transportowej Latis –  z tym zastrzeżeniem, że używa się w nim jednej jednostki ładunkowej. Innymi słowy ładunek raz umieszczony w pojemniku takim jak kontener pozostaje w nim zamknięty do końca swojej podróży. To odróżnia transport intermodalny od multimodalnego, w którym możliwe jest przeładowanie przewożonych artykułów do innych jednostek ładunkowych. 

Zalety transportu intermodalnego

Transport z wykorzystaniem różnych środków transportu to właściwie konieczność w handlu międzynarodowym. Wynika to z faktu, że najwydajniejsze środki transportu, takie jak okręty czy pociągi nie są w stanie dotrzeć wszędzie – muszą one zatrzymywać się w określonych punktach, gdzie mogą zabrać lud oddać ładunek, czyli w portach i dworcach. Ponadto statki mogą przemieszczać się tylko po morzach, zaś ograniczeniem pociągów jest ograniczone infrastruktura torowa. Dlatego pierwsze i ostatnie etapy przewozu realizowane są za pomocą drogowych środków transportu. Transport intermodalny ma jednak wiele istotnych zalet. Wyeliminowanie potrzeby przeładowania towaru na inną jednostkę transportową na każdym etapie podróży powoduje, że ładunek jest mniej wystawiony na potencjalne uszkodzenia Ponadto towar nie musi czekać na okazję do załadunku, ponieważ jest gotowy do niego przez cały czas. Wszystko to sprawia, że transport intermodalny jest szybki, terminowy i umożliwia przetransportowanie każdorazowo większych ilości towarów. A to oznacza mniejsze koszty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy